Napriek tomu, že počas posledných 19 mesiacov stúpli úrokové sadzby o viac ako 5 %, inflácia zostáva aj naďalej vysoká. Úspory domácnosti sa znížili na minimum alebo dokonca až úplne vymizli, no Američania ďalej míňajú.
Spotrebiteľské výdavky domácností sú hlavným hnacím motorom ekonomického rastu. V auguste minuli Američania o 5,8 % viac ako v rovnakom období pred rokom. To aj napriek tomu, že cenová hladina je stále vysoká a úrokové sadzby ľuďom predražujú úvery.
Domácnosti radšej míňajú, ako by si mali tvoriť úspory
Podľa The Wall Street Journal spotrebitelia v súčasnosti uprednostňujú svoje krátkodobé potreby pred dlhodobými. Podľa zverejnených údajov o tržbách je vidieť, že americké domácnosti nakupujú tovary a služby, ktoré nie sú práve nevyhnutné. Extrémny nárast tržieb zaznamenali letecké spoločnosti a predajcovia vstupeniek na zábavné podujatia. Američania si namiesto vytvárania úspor doprajú radšej zážitky.
Podľa ekonómov a analytikov je tento jav dôsledkom pandémie. Ľudia si už nechcú tvoriť úspory na neskôr, ale snažia sa využiť príležitosť, že si môžu dovoliť niečo práve teraz.
Vysoké spotrebiteľské výdavky však nehrajú do karát centrálnym bankárom. Vysoká inflácia nepoklesne, pokiaľ budú domácnosti míňať stále rovnako. Americká centrálna banka (FED) už druhý rok neustále navyšuje úrokové sadzby na novú vyššiu úroveň. Tá už dosiahla svoje 22-ročné maximum.
Napriek prudkému nárastu úrokov sa inflácia drží príliš vysoko. Miera inflácie od svojho maxima výrazne poklesla, avšak v posledných mesiacoch sa už FED-u nedarí dostať ju na cieľovú dvojpercentnú úroveň. V júni pokles inflácie narazil na svoje dno, počas júla a augusta začala inflácia v USA opäť stúpať.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!
Američania budú mať vyššie životné náklady
Pokles spotrebiteľských výdavkov v USA však môžu v nasledujúcich mesiacoch spôsobiť viaceré faktory. Prvým z nich sú štrajky zamestnancov, ktoré sa začali v polovici septembra v automobilkách. Desiatky tisíc pracovníkov si chcú vyrokovať vyššie mzdy, no k dohode zatiaľ nedošlo a celá automobilová výroba je momentálne ohrozená. Menej peňazí na míňanie budú mať aj dlžníci študentských pôžičiek, ktorých splácanie vláda od októbra obnovila.
Rast cien ropy taktiež ukrojí domácnostiam z rozpočtu nemalé peniaze. Američania si výrazne viac priplácajú za pohonné hmoty a aj pri spotrebe plynu. Či tieto vyššie náklady dostatočne utlmia ich nadmerný dopyt ukážu až ďalšie mesiace.
Trh práce zostáva aj naďalej silný a zamestnanosť v septembri opäť stúpla. Ekonomický rast krajiny je stále príliš silný na to, aby sa inflácia úplne stiahla.
Prečítajte si aj: Bankový sektor je pod obrovským tlakom. Zopakuje sa kríza z roku 2008?