Inflácia v USA v predchádzajúcom mesiaci dosiahla hodnotu 8,2 %, čo je oproti augustovým 8,3 % pokles a horší výsledok, ako očakávali analytici. Klasické trhy a kryptomeny na správu reagovali poklesom.
Inflácia v USA
Inflácia v USA dosiahla 40-rekordné maximá, na čo reagovala americká centrálna banka FED zvyšovaním úrokových sadzieb, aké ekonomika a trhy nezažili, ako upozorňuje denník Wall Street Journal, od začiatku 80. rokov 20. storočia. FED zvýšil sadzby už 5-krát po sebe, pričom na posledných troch zasadnutiach prišlo zvýšenie o 75 bázických bodov. Sadzby sa v USA v súčasnosti pohybujú v rozpätí 3 % až 3,25 %.
Inflácia v USA. Zdroj: tradingeconomics.com
Monetárna politika FED-u sa odvíja od niekoľkých ukazovateľov, medzi ktoré patrí aj dnešná správa o stave spotrebiteľských cien. Napriek tomu už niekoľko dní analytici upozorňujú, že dnešné údaje sú irelevantné pre výsledné rozhodnutie FED-u, keďže jeho predstavitelia už avizovali, že nás čaká ďalšie zvýšenie o 75 bázických bodov, a to 4. v poradí.
Zo zápisnice FED-u zo zasadnutia z 20. a 21. septembra vyplýva, že FED na svojom zasadnutí 1. až 2. novembra opäť zvýši sadzby o 75 bázických bodov. Na informáciu upozornila Ellen Zentnerová, hlavná ekonómka americkej banky Morgan Stanley.
„Zápisnica potvrdila jasný záväzok zostať na agresívnej ceste sprísňovania politiky a udržať túto vyššiu úroveň dlhšie, aj keď sa objavujú riziká nadmerného sprísňovania,” informuje Zentnerová.
Sadzby a trhy
Pre trhy je každé zvýšenie sadzieb problém a pokiaľ FED bude pokračovať v tomto kurze, trhy budú ďalej klesať na nové minimá. Pred uverejnením správy Bitcoin klesol na 18 568, pričom vytvoril nižšie minimum, čo vytvára priestor pre ďalší rast. Ten však možno považovať len za lokálny, keďže máme pred sebou mesiace ďalšieho zvyšovania sadzieb a makroekonomické fundamenty sa nijako výrazne nezmenili.