Európsky štatistický úrad Eurostat dnes informoval o medziročnom stave spotrebiteľských cien v Európskej únii. Inflácia v EÚ pokračuje v rastúcom trende a v septembri dosiahla historicky rekordnú hodnotu 10 %, ktorú EÚ ešte nikdy nezažila.
Inflácia v EÚ ďalej rastie
Hoci sa ekonómovia domnievali, že by mohol rast spotrebiteľských cien v EÚ v mesiaci september spomaliť z 9,1 % z augusta na približne 9,7 %, nestalo sa tak. Ceny v Únii naďalej rastú a inflačný strop sme dosiaľ stále nedosiahli.
„Septembrový údaj o inflácii je škaredý vo všetkých oblastiach, pričom všetky kategórie zaznamenali zrýchlenie inflácie… To spečatilo dohodu o ďalšom zvýšení inflácie o 75 bázických bodov zo strany Európskej centrálnej banky v októbri,” informuje ekonóm ING Bert Colijn.
Inflácia dosiahla v EÚ historické maximum a naďalej zotrváva v stúpajúcom trende, zdroj: tradingeconomics.com
Následky rastúcej inflácie
Ako upozorňuje Colijn, pre európske trhy je vyššia miera inflácie negatívnou správou. Európska centrálna banka sa nachádza v nezávideniahodnej situácii a bude nútená zvýšiť sadzby asi až na 75 bázických bodov.
Na informáciu o raste inflácie zareagovalo aj euro. Po prvotnej správe mierne kleslo, no následne sa odrazilo od supportu po správach o zvýšení sadzieb zo strany ECB. Napriek tomu je dolárový index stále silný a v nasledujúcich mesiacoch možno očakávať pokračujúci pokles eura v páre s dolárom.
Pre spotrebiteľov žijúcich v EÚ je klesajúca hodnota eura negatívnym javom, ktorý všetci pociťujeme. Import do Európy sa zdražuje, keďže za 1 euro dostaneme čoraz menej. Cítiť to hlavne pri položkách, na ktorých je EÚ závislá. Sem patria predovšetkým pohonné hmoty, ktoré nielen rastú samostatne, ale súčasne ich nákup sa ďalej predražuje v rámci menej výhodnej menovej výmeny.