Ako žiadať o zvýšenie platu? Takto dosiahnete presne to, čo chcete

  • Ceny v obchodoch rastú spolu s celkovými nákladmi na život.
  • V práci sa tento fakt čatso neodráža na výške sumy na výplatnej páske.
  • My však pre vás máme návod, ako dostať vyššiu mzdu.
Plus Ako žiadať o zvýšenie platu?
Ako žiadať o zvýšenie platu? Zdroj: shutterstock.com/Ground Pictures

Bez informovanosti o platových štandardoch a trendoch vo vašom odvetví to nepôjde. Použite zdroje ako platové prieskumy, profesionálne siete a diskusné fóra na získanie spoľahlivých dát.

Jednou z takýchto platforiem na porovnanie svojho platu je stránka Platy.sk. Tieto informácie vám poskytnú pevný základ pre vaše argumenty a pomôžu vám stanoviť rozsah zvýšenia platu, ktorý je realistický a obhájiteľný.

Pri rozhodovaní o tom, o koľko vyšší plat si máte pýtať, by ste mali zvážiť viacero faktorov, ktoré vám pomôžu stanoviť konečnú sumu.

Čo všetko by ste mali zvážiť?
  1. Pozícia na trhu a odvetvie: Zistite si priemerný plat pre vašu pozíciu vo vašom odvetví a geografickej oblasti. To vám poskytne základnú predstavu o tom, čo je štandardné odmeňovanie pre niekoho s vašimi zručnosťami a skúsenosťami.
  2. Vaše skúsenosti a výkon: Ak máte nadpriemerné výsledky alebo ste získali nové zručnosti, ktoré priamo prispievajú k rastu a efektivite firmy, môžete si pýtať vyššie ohodnotenie. Prezentujte konkrétne úspechy alebo projekty, kde ste excelovali.
  3. Finančná situácia a politika spoločnosti: Zohľadnite aj ekonomickú situáciu spoločnosti a jej politiku ohľadom zvyšovania miezd. Ak firma nedávno prešla škrty alebo má prísnu politiku ohľadom platových zvýšení, možno budete musieť svoje očakávania prispôsobiť.
  4. Celkové kompenzačné balíčky: Zvážte nielen základný plat, ale aj iné výhody, ako sú rôzne bonusy, akciové opcie alebo dodatočné príspevky na dôchodkové sporenie, ktoré môžu tvoriť súčasť vašej celkovej kompenzácie.

Všeobecne sa odporúča žiadať o zvýšenie platu v rozmedzí 5 % až 20 %. Menej než 5 % môže byť vnímané ako marginálne a nemusí pokrývať ani infláciu, zatiaľ čo viac než 20 % môžu vo firme označiť za nerealistické, pokiaľ nemáte výnimočné dôvody alebo nedošlo k výraznému zvýšeniu vašich zodpovedností.

Stratégie vyjednávania

SpäťStrana 2/3Ďalej
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.

Najčítanejšie články

1

Veľká zmena: Žiadna 23 % DPH sa nekoná. Rozhodnutie vlády prekvapilo

2

Biedronka prekvapuje aj Poliakov. Žasnú nad jej rozhodnutím týkajúcim sa Slovenska

3

Sociálna poisťovňa hľadá ľudí. Okrem platu 2 700 eur ponúka jedinečné benefity

4

V peňaženke možno nosíte vzácnu dvojeurovku. Vyšla len pred pár dňami

5

Veľká slovenská banka odstaví svoje elektronické služby. Na toto buďte pripravení

PR články

Z vrcholu na dno: Neuveriteľný príbeh pádu spoločnosti Intelu

PR články  | 26. septembra 2024

PR článok XTB. Intel, kedysi neotrasiteľný líder v oblasti procesorov, čelí v posledných rokoch dramatickému obratu svojho osudu.

Úpadok spoločnosti Intel

Investujte ako šampión: XTB predstavuje Zlatana Ibrahimovića ako tvár revolúcie vo financiách

Ľuboš Kovár  | 24. septembra 2024 Horúca novinka

Fintech gigant XTB spája sily s futbalovou legendou v prevratnej marketingovej kampani zameranej na investičné riešenia budúcnosti.

XTB predstavuje nového ambasádora značky
Horúca novinka

XTB ohlásilo exkluzívnu novinku: Víta nového ambasádora - Zlatana Ibrahimoviča

PR články  | 23. septembra 2024

XTB, popredná investičná platforma, ktorá nedávno oslávila svoje 20. výročie, prichádza s veľkou novinkou pre svet investovania.

XTB má nového ambasádora