Ako sú na tom zásobníky plynu po tejto zime? Odpoveď mnohých prekvapí

  • Zásobníky zemného plynu majú aktuálne stále 59 % svojej kapacity.
  • To by malo stačiť aj na budúcu zimu.
  • Problémom môže byť ukončenie dovozu ruského plynu cez územie Ukrajiny.
Ekonomika Plynové zásobníky môžu vďačiť relatívne teplej zime
Plynové zásobníky môžu vďačiť relatívne teplej zime. Zdroj: shutterstock.com/Marian Weyo/Kodda
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Cena zemného plynu aktuálne atakuje svoje trojročné minimum, čo je pre nás len dobrá správa. Je tak potvrdené, že EÚ situáciu zvláda aj bez vysokých dodávok z Ruska. O téme informoval portál oPeniazoch.

Aktuálne ceny plynu sa tak vrátili do obdobia spred ruskej invázie na územie Ukrajiny. Obmedzená spotreba plynu bola najmä vďaka relatívne teplej zime a čoraz väčšiemu využívaniu zdrojov obnoviteľnej energie.

Ak sa pozrieme na plyn v zásobníkoch, tak tie sú naplnené stále na rekordných 59 %. Táto nevyužitá kapacita tak je už teraz pripravená na ďalšiu vykurovaciu sezónu 2024/2025.

Dnešný stav zásob a importy z nových trhov však tieto obavy nateraz necháva v úzadí, keďže Európa je na ceste k ďalšiemu rekordu v zásobách pred začiatkom leta a zdá sa, že dosiahnutie predsezónnych kvót Európskej únie stanovených po ruskej invázii pre objemy zásobníkov (90 % do 1. novembra), bude tento rok veľmi hladké.

Priaznivú situáciu ale môže narušiť prerušenie dodávok ruského plynu zo susednej Ukrajiny. Ešte v roku 2019 bola dohoda medzi Naftogazom a ruským Gazpromom, tá však koncom tohto roka vyprší, pričom Ukrajina jasne tvrdí, že dohodu nebude predlžovať.

Plynové zásobníky sú rekordne plné

Plynové zásobníky sú rekordne plné. Zdroj: shutterstock.com/INSAGO

Aj keď sú európske zásobníky plynu pomerne plné, v ohrození sú štáty, ktoré stále veľkú časť plynu dovážajú práve z Ruska. Medzi ne patrí Rakúsko a Slovensko.

Aktuálne ide z ruského územia plyn na pokrytie zhruba 3,5 % spotreby Európy, teda nejakých 40 miliónov metrov kubických zemného plynu za deň. Polovica z toho objemu ide práve na Slovensko a do Rakúska.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Pomáhame si dovozom LNG z USA

Európa sa však spolieha aj na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov, ktoré v minulom roku pokryli takmer 14 % dopytu po plyne v celej Európskej únii.

Takmer štvornásobný rozdiel medzi cenami plynu v USA a Európe znamená, že Európa zostane atraktívnou destináciou pre amerických producentov a môžeme tak povedať, že v súčasnosti určuje cenu v Európe americký LNG.

Ďalších 14 % spotreby EÚ taktiež v podobe LNG putuje naďalej z Ruska. Aj napriek vysokým sankciám sa predpokladá, že obchod bude fungovať minimálne aj najbližšiu zimu.

Analytici predpokladajú, že referenčná holandská cena zemného plynu TTF bude v rozmedzí 29 až 37,5 eura/MWh, teda v zhode s očakávaniami na úrovni 35 eur/MWh. Aktuálna cena je 27,5 eura/MWh, avšak extrému z leta 2022, kedy cena vystrelila na 240 eur/MWh, sa Európa báť nemusí.

Prečítajte si aj: V Rusku chýbajú herné konzoly. Putin chce vyvinúť vlastné

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.