Ako si vybrať vhodný bankový účet? Pomôžu vám tieto tipy

  • Výber bankového účtu je dôležité rozhodnutie. Ponúkame niekoľko tipov na to, čo sledovať.
  • Sústreďte sa na poplatky a prostredie internetbankingu.
  • V texte sa venujeme aj ďalším faktorom, ktoré si všímať.
Novinky Výber bankového účtu na dlhý čas definuje vzťah banky a klienta
Výber bankového účtu na dlhý čas definuje vzťah banky a klienta. Zdroj: shutterstock.com/Studio Romantic/Teerasak Ladnongkhun
BitmarketsBitmarkets

Výber bankového účtu určuje spravidla na dlhší čas náš vzťah s bankou. Ale podľa čoho si ho vybrať? To je základná otázka, ktorá stojí pred tými, ktorí si zakladajú svoj prvý účet, ale rovnako aj pred klientmi, ktorí sú so svojím súčasným účtom či službami banky nespokojní.

V tomto článku vyberáme niekoľko najdôležitejších tipov, ktoré vám pomôžu vyhodnotiť kvalitu účtov. Ponuka bánk je bohatá, preto je potrebné si nájsť niekoľko základných bodov na vyhodnotenie. 

Čo hodnotiť

Primárne z pohľadu klienta by mali byť predovšetkým jeho potreby. Banky ponúkajú produkty, ktoré vychádzajú z ich prieskumu trhov a toho, čo vyhovuje bankám samotným. Podstatné je však to, čo vyhovuje klientovi. Bankové účty vyberajte podľa toho, čo potrebujete. Dajú sa vyberať podľa toho, koľko platieb mesačne prijímate, koľko posielate a pod. Dôležité v niektorých prípadoch je aj to, koľkokrát cestujete za rok do zahraničia a pod. Dané otázky si musíte vyjasniť pred samotným výberom.

Poplatky

Sú základný determinantom pre množstvo klientov. Každý chce platiť v rámci služieb, ktoré potrebuje a využíva, prirodzene čo najmenej. Nedajte sa teda dotlačiť do zbytočných transakcií len preto, aby ste neplatili poplatky a mali vedenie účtu zadarmo. V konečnom dôsledku to môže stáť viac.

Toto sú tipy pre výber bankového účtu

Toto sú tipy pre výber bankového účtu. Zdroj: shutterstock.com/Suradech Prapairat

Internetbanking

Dnes ľudia komunikujú s bankou podstatnú časť otázok a prípadných problémov prostredníctvom internetbankingu. Do veľkej miery jeho intuitívnosť a rýchlosť vlastne určuje kvalitu služieb banky ako takej. Prehľadnosť aplikácie, jej spoľahlivosť, jednoduchosť ovládania a dostupnosť informácií sú najpodstatnejšími kritériami. Ak sa v internetbankingu cítite dobre, vyberte si práve túto banku.

Doplnkové kritériá pre výber bankového účtu

Vyššie uvedené faktory považujeme za najdôležitejšie. Poplatky a prostredie internetbankingu tvoria veľkú časť spolupráce klienta s bankou. Platby kartou a podobné služby už dnes banky ponúkajú na približne rovnakej úrovni.

Sú však aj faktory, ktoré môžu pri vyrovnanosti vyššie uvedených rozhodnúť. Sú to doplnkové služby, dostupnosť pobočiek a bankomatov a takisto prístup ku klientovi. Pod doplnkovými službami si môžete napríklad predstaviť vybavenie spotrebného úveru, poskytnutie kontokorentu či povoleného prečerpania, ale napríklad aj poradenstvo pri riešené konkrétneho problému. Teda bežné veci, s ktorými sa klienti bežne stretávajú a potrebujú ich vyriešiť.

Pre výber bankového účtu si nájdite čas

Pre výber bankového účtu si nájdite čas. Zdroj: shutterstock.com/insta_photos

Dostupnosť pobočiek hodnotí klient v prípade, že potrebuje osobný kontakt. Dnes už existujú aj banky, ktoré majú minimálny počet pobočiek a nemajú ani vlastné bankomaty. Výbery umožňujú v ktoromkoľvek bankomate a drvivú väčšinu komunikáciu dokážu riešiť elektronicky a telefonicky. Aj to niekomu vyhovuje.

Podstatný a často opomínaný faktor je proklientský prístup. V dnešnej dobe sme už akoby zabudli na to, že je dôležitý medziľudský kontakt, a to predovšetkým v prípade riešenia konkrétneho problému. Ak ste už so svojou bankou riešili problém, napríklad aj v časovej tiesni, viete zhodnotiť, či zamestnanci banky chceli pomôcť tento problém vyriešiť alebo ste boli pre nich skôr zaťažením. Spomeňte si na ne vtedy, keď budete riešiť výber bankového účtu. 

Mohlo by Vás zaujať: Slováci si môžu požičať peniaze aj úplne zadarmo. Využíva to však málokto

Anycoin pc bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.