Ako sa chrániť pred nástrahami v kryptosvete

Novinky Pozor na nástrahy kryptosveta
Pozor na nástrahy kryptosveta. Zdroj: Shutterstock.com/stockphoto-graf
Okazio PCOkazio mobil

Ruka v ruke so stúpajúcou popularitou a rozširovaním kryptomien sa čoraz častejšie objavujú podvodníci, ktorí sa snažia predovšetkým od nováčikov, ale aj od nepozorných majiteľov, vylákať ich kryptomeny.

Pishing útoky a investičné schémy

Vo všeobecnosti môžeme podvody týkajúce sa kryptomien rozdeliť na dve kategórie – prvou z nich sú podvody založené na pishing útokoch, kde útočník ukradne vaše informácie v podobe napríklad prístupového hesla, alebo seedu a druhou sú investičné schémy, ktoré “zaručujú veľké výnosy”. Nižšie vám prinášame prehľad rozšírených podvodov týkajúcich sa kryptomien, s ktorými sa môžete stretnúť.

Falošné kryptoburzy

Kryptoburzy sú platformy, ktoré sú určené na nakupovanie, alebo predaj kryptomien. Vzhľadom k tomu, že ide o najrozšírenejšiu formu ako si zaobstarať kryptomeny (ak vynecháme nákup cez bankomat, alebo priamo od fyzickej osoby) – hackeri neváhajú vytvárať falošné stránky jednotlivých búrz. V prípade, že sa na takejto burze zaregistrujete, môže sa stať, že útočníci ukradnú vaše aktíva priamo z účtu na burze, alebo sa dokonca jedného dňa celá burza odmlčí a vypne.

Najjednoduchším krokom, ako tejto situácii predísť je obchodovať na overených burzách a vždy si skontrolovať URL adresu. Legitímne adresy búrz vždy začínajú s „https” (Hyper Text Transfer Protocol Secure) vysvieteným zelenou farbou.

Ďalším spôsobom, ako odhaliť falošnú burzu je dobre skontrolovať samotný názov adresy. Stačí jedno chýbajúce písmeno a namiesto blockchain.info ste razom na fake adrese blokchian.info. Platformy ako Facebook, Google a Twitter už podnikli masívne kroky na zabránenie podvodným spôsobom popísaným vyššie, avšak tento krok mal za následok aj celkové odstránenie reklám na produkty súvisiace s kryptomenami.

Falošné kryptopeňaženky

Ak treba byť ostražitý pri obchodovaní na burze, v prípade výberu kryptopeňaženky to platí stonásobne. Ide totiž to o miesto, kde máte pravdepodobne uložené všetky svoje kryptomeny a preto by ste pri jej výbere mali byť nanajvýš obozretný. Vzhľadom na to, že stránky ponúkajúce falošné peňaženky sú takmer dokonalými kópiami originálu, treba si dávať pozor na každý detail.

Najlepšie je poradiť sa s komunitou na sociálnych sieťach ako napríklad reddit, respektíve používať iba overené a z oficiálnych stránok jednotlivých kryptomien stiahnuté peňaženky. Ak sa totiž útočník zmocní vášho privátneho kľúča, vaše uložené prostriedky budú nenávratne preč.

Ponziho schémy

Ponziho schémy sú druh podvodného investovania, ktoré sľubuje investorom neprimerane vysoké výnosy vo veľmi krátkej dobe. Výnosy pritom nie sú vytvárané reálnymi finančnými operáciami, ale sú vyplácané z vkladov neskorších investorov. V prípade kryptomien je ich z vyššie uvedených možností asi najťažšie odhaliť.

Len pár týždňov dozadu sa Filipínskej polícii podarilo zadržať manželský pár, ktorý investorom sľuboval 30% návratnosť investícií s vyplácaním každých 15 dní. Na túto lákavú ponuku, ktorá znie príliš dobre na to, aby bola pravdou, vylákali z investorov viac ako 19 miliónov dolárov.

Pri každej takejto ponuke si teda radšej vždy položte otázku:

  • Je deklarovaná návratnosť v uvedenom časovom horizonte reálna?
  • Prečo chcem investovať svoje peniaze do spoločnosti zaoberajúcej sa kryptomenami, keď si ich môžem sám zaobstarať na burze?
  • Stojí mi riziko straty všetkých investovaných financií za potenciálny výnos?

Záver

Kryptomeny prinášajú slobodu. To je nespochybniteľný fakt. Treba si ale uvedomiť, že spolu so slobodou prichádza aj zodpovednosť za vlastné rozhodnutia. Nikdy sa teda neunáhlite pri tak dôležitých krokoch, ako je výber burzy, peňaženky, či eventuálne projektu, do ktorého chcete investovať. Spravte si prieskum, vyhľadajte si čo najviac informácií a poraďte sa.

Adopcia kryptomien je ešte stále len na začiatku a čaká ju pravdepodobne dlhá cesta. Za tých pár hodín investovaných do oboznámenia sa s problematikou vám pomyslený vlak neutečie. A ak by sa aj značne pohol, radšej do neho naskočiť neskôr a pripravený, ako zbrklo a s rizikom, že o svoju investíciu prídete.

Zdroj:
medium.com

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

3

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.