Ako sa budú vyvíjať ceny za nehnuteľnosti na Slovensku? Trhy čakajú ťažké časy

Ekonomika Ceny nehnuteľnosti na Slovensku
Ceny nehnuteľnosti na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov/BsWei
BitmarketsKvakomat mobil

V priebehu posledných piatich rokov ceny nehnuteľností exponenciálne rástli. Nafukovali sa stále viac a viac, dnes už má realitná bublina obrovské rozmery. Záver minulého roka ale priniesol prvý náznak jej prasknutia. Je mnoho faktorov, ktoré prezrádzajú, akým smerom sa bude realitný trh vyvíjať. Majú sa tešiť vlastníci nehnuteľnosti? Alebo záujemcovia o kúpu?

Len za posledný rok zdraželi nehnuteľnosti o 21,3 %

Podľa údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska, bola v roku 2022 medziročná zmena cien nehnuteľností na Slovensku na úrovni 21,3 %. Poviete si, a čo? Veď to znamená, že nehnuteľnosti znova len zdraželi. No to podstatné je, že zdraželi menej ako pred rokom.

V posledných piatich rokoch ceny nehnuteľností na Slovensku rástli každým rokom stále o väčšie percento. Až doteraz. Na realitnom trhu nastal prvý pokles. Rast cien nehnuteľností sa na nás nepretržite valil, tak ako vlny v oceáne, no teraz sme si uvedomili, že príliv sa vždy strieda s odlivom.

Ak sa pozrieme aj za hranice, tak zistíme, že Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú rýchlejšie ako v iných európskych krajinách.

Na nasledujúcom grafe vidíte, ako raketovo rástli ceny nehnuteľností na Slovensku v posledných rokoch. Cena za meter štvorcový stúpla v priebehu jednej dekády o viac ako 100 %.

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku. Zdroj: nbs.sk

V Bratislave rástli ceny nehnuteľností najmenej

Realitný barometer, ktorým analyzuje ceny nehnuteľností Realitná únia SR ukázal, že v posledných piatich rokoch najviac vzrástli ceny bytov v Banskej Bystrici, naopak najmenší rast sme videli pri bytoch v hlavnom meste.

Ceny dvojizbových bytov za posledných 5 rokov

Ceny dvojizbových bytov za posledných 5 rokov. Zdroj: realitnaunia.sk

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nehnuteľnosti nakupovali aj tí, ktorí nové bývanie ani nepotrebovali

Prudký rast cien nehnuteľností v posledných rokoch bol ťahaný investormi. Keď začali rásť ceny stavebných materiálov, kupujúci nadobudli pocit, že nehnuteľnosti budú v budúcnosti vždy len drahšie. Tí, ktorí o kúpe domu alebo bytu v tom čase len uvažovali, sa zrazu pustili strmhlav do nákupu. Obávali sa, že vyčkávaním zmeškajú šancu na výhodnú investíciu. Tu je ale potrebné zdôrazniť, že vtedajšie úrokové sadzby boli na úrovni 1 % a pri vysokej inflácií bolo výhodné financovať nehnuteľnosť hypotekárnym úverom.

Ďalším faktorom, ktorý spôsobil enormný záujem o nehnuteľnosti, bola vysoká úroveň inflácie. Investori hľadali pre svoj kapitál útočisko. A tak premenili svoje vklady v bankách, ktoré im požierala inflácia, na investičný majetok s potenciálom rastu. 

Aký pokles ceny môžeme očakávať?

Podľa Realitnej únie SR by sa ceny nehnuteľností v prichádzajúcej korekcií mohli dostať na úroveň, ktorú trh dosahoval pred dvoma rokmi.

Tí čo do realít investovali v minulom roku, budú mať hlavu v smútku. No na druhej strane, nastane na trhu príležitosť pre ďalšie, výhodnejšie investície. Znova je ale potrebné zdôrazniť, že v prípade financovania nehnuteľnosti formou úveru, sú podmienky úplne iné ako pred dvoma rokmi. Keďže centrálne banky bojujú s vysokou infláciou a ich zbraňou sú vyššie úrokové sadzby, tak aj napriek poklesu cien nehnuteľností, nenakúpime s hypotékou výhodnejšie ako pred dvoma rokmi.

Potenciál poklesu ceny dvojizbových bytov

Potenciál poklesu ceny dvojizbových bytov. Zdroj: realitnaunia.sk

Vladimír Kubrický, hlavný analytik Realitnej únie SR vysvetlil, že „záujemcovi, ktorý je pri kúpe odkázaný na úver, však nemusí stačiť ani takáto korekcia. Ak by totiž splátka 30 ročnej hypotéky bola pri sadzbe 1 % v auguste 2021 napríklad 300 eur, dnes pri úroku 4 % pri rovnakej sume úveru by to bolo až 445 eur. Je to takmer o polovicu viac.”

Prečítajte si aj: Hľadáte si prácu? Toto je 5 najlepšie platených pozícií na Slovensku

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.