OPEC, organizácia krajín, ktoré vyvážajú ropu sa opäť stretne na zasadnutí 26. novembra, aby zvážili ďalšie kroky v súvislosti s poklesom cien ropy na jej štvormesačné minimum. Rozhodnutia členov zoskupenia krajín, ktoré sú svetovými ropnými magnátmi ovplyvnia aj to, ako sa budú ďalej vyvíjať náklady Slovákov na benzín a naftu.
Ceny ropy Brent klesli zo septembrového maxima 98 dolárov na približne 79 dolárov za barel a to aj napriek dobrovoľným škrtom v produkcií vo výške 5,16 milióna barelov denne zo strany Saudskej Arábie, Ruska a ďalších členov OPEC+. Skupina najväčších svetových producentov ropy zvažuje možnosť ďalších škrtov, aby stabilizovala trh s ropou, ako informoval Financial Times.
OPEC môže produkciu ropy ešte viac znížiť
Existujú obavy, že súčasné dobrovoľné škrty nemusia byť dostatočné na zvládnutie poklesu cien, ktorý dosahoval úroveň okolo 20 percent od konca septembra. „Nie je príjemné vidieť, že volatilita trhu je pred ďalším stretnutím väčšia, zatiaľ čo fundamenty celkovo zostávajú pevné,” uviedol jeden zdroj z OPEC+. „Ministri pravdepodobne vyjadria niekoľko myšlienok o tom, čo je potrebné urobiť navyše, aby sa zabezpečil stabilný trend.”
Cena ropy klesá už štvrtý týždeň po sebe v dôsledku poklesu ekonomiky Číny a neistoty ohľadom menovej politiky americkej centrálnej banky, ako uviedol Bloomberg.
Saudská Arábia, Rusko a ďalší členovia OPEC+ už prisľúbili zníženie celkovej ťažby ropy o 5,16 milióna barelov denne, čo predstavuje približne 5 % denného globálneho dopytu. Toto zníženie zahŕňa 3,66 milióna barelov denne od krajín združených v OPEC+ a hrozia aj ďalšie škrty navyše zo strany Saudskej Arábie a Ruska.
Jeden neoficiálny zdroj OPEC+ naznačil, že existujúce škrty nemusia byť dostatočné a skupina pravdepodobne zváži, či je potrebné zaviesť ešte väčšie zníženia. Dva ďalšie zdroje uviedli, že sa môže diskutovať o hlbších zníženiach v snahe stabilizovať trh.
Ministri OPEC+ sa stretli na svojom poslednom stretnutí v júni, kde schválili plán na obmedzenie dodávok o 3,66 milióna barelov denne do roku 2024. Na stretnutí 26. novembra by mohlo prísť k diskusii o ďalších opatreniach vzhľadom na aktuálny vývoj na trhu.
Zástupcovia OPEC a saudské ministerstvo energetiky sa zatiaľ k situácií médiám nevyjadrili.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Na trhu s ropou prevláda neistota
Podľa analytikov by predĺženie obmedzenia spotreby ropy v Saudskej Arábii mohlo zvýšiť riziko poklesu saudskej ekonomiky v tomto roku. Saudská Arábia zdôraznila, že chce dosiahnuť prísne dodržiavanie obmedzení, aby sa bremeno nižšej produkcie rovnomerne delilo medzi všetkými členmi OPEC+. Niektorí analytici očakávajú, že Saudská Arábia ponechá dobrovoľné zníženie aspoň do prvého štvrťroka 2024.
„Pred stretnutím Opec+ sa môžu uskutočniť nejaké testovania. V minulosti pravidelne oznamovali znižovanie alebo rozšírené znižovanie s cenami v rozmedzí 82 až 85 dolárov,” povedal Daan Struyven, vedúci výskumu ropy v Goldman Sachs. „Naše súčasné očakávania sú také, že saudskoarabské škrty sa úplne predĺžia do prvej polovice budúceho roka bez toho, aby sme očakávali škrty celej skupiny.”
Vzhľadom na neistotu v ropnom sektore zostáva otázkou ako OPEC+ zareaguje na aktuálny pokles cien a či sa skupina rozhodne pre ďalšie škrty v snahe udržať stabilné trhy v nasledujúcich mesiacoch.
Prečítajte si aj: Konflikt v Izraeli môže poriadne zamávať s cenou ropy