Ako sa budú na Slovensku po novom zdaňovať kryptomeny? O pár dní parlament rozhodne

Ekonomika Parlament hlasuje o pravidlách pre kryptomeny na Slovensku.
Parlament hlasuje o pravidlách pre kryptomeny na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/PeterVrabel/Mehaniq
BitmarketsBitmarkets

Už o pár dní budú poslanci v parlamente hlasovať za novelu zákona o dani z príjmov. Nová legislatíva prinesie zmeny v oblasti zdaňovania investícií a kryptomien. Návrh zákona získal v národnej rade výraznú podporu, keď ho v máji poslanci posunuli do druhého čítania svojimi 115 hlasmi. Investície a kryptomeny možno čakajú na Slovensku veľké zmeny.

Novelu zákona priniesla strana SaS, ktorá vo svojej tlačovej správe uviedla, že nový zákon občanom na Slovensku prinesie „lepšie a spravodlivejšie podmienky pri investovaní, viac príjmov do štátneho rozpočtu a podporí rozvoj kapitálového trhu na Slovensku.”

Saska ostro kritizuje to, ako sa zdaňujú kryptomeny na Slovensku

V súčasnosti na Slovensku platí legislatíva, ktorá investorov oberá takmer o tretinu ziskov dosiahnutých z investovania do kryptomien. Fyzické osoby majú v súčasnosti povinnosť odviesť daň zo zisku vo výške 19 % alebo 25 % a k tomu navyše musia uhradiť aj odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 14 % a to bez ohľadu na to, či zdravotné odvody už odvádzajú z iných činností. Platná legislatíva taktiež nezohľadňuje to, ako dlho kryptomeny držíte, či sa jedná o dlhodobú investíciu alebo krátkodobé držanie, či traiding.

“Ide pravdepodobne o najvyššiu úroveň zdanenia krypta na svete, ktoré môžeme pokojne prirovnať k zákazu. Príjmy do rozpočtu z tohto odvetvia sú u nás prakticky nulové – našim kryptonadšencom ani nenapadne zdaňovať svoje projekty na Slovensku,” uviedol Peter Cmorej, predkladateľ poslaneckého návrhu zákona.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako sa budú po novom na Slovensku zdaňovať kryptomeny a investície

Novela zákona zavedie časový test v trvaní 3 rokov a to pre všetky typy finančných nástrojov. Zisk z predaja finančných aktív, ktoré budú Slováci držať viac ako tri roky, bude oslobodený od dane.

Zdravotné odvody, ktoré sú v súčasnosti pri zisku z kryptomien povinné, majú úplne zrušiť. Navyše sa už nebude zdaňovať ani výmena jednej kryptomeny za inú. Či to, že za kryptomeny nakúpite tovary alebo služby do sumy 2 400 eur ročne.

Veľmi pozitívnou zmenou bude nová daňová sadzba vo výške 7 %. Bude sa ňou zdaňovať zisk z predaja kryptomien, ktoré Slováci držia viac ako jeden rok. Krátkodobý investori budú naďalej podliehať daňovému zaťaženiu vo výške 19 % alebo 25 %.

„SAS je strana, ktorá má slobodu v rozhodovaní vo svojej DNA. Rovnako je to aj v otázkach investovania. Každý má mať právo rozhodnúť sa, do čoho bude investovať bez toho, aby ho štát „trestal” drakonickým zdaňovaním ziskov,” uviedol Marián Viskupič, odborník na verejné financie v strane SaS.

V minulosti sme vás informovali o tom, že až 99 % kryptoinvestorov vôbec neplatí dane.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Zdaňovanie krypta vo svete

Pre porovnanie je vhodné uviesť príklady zdaňovania kryptomien vo svete. Ideálne podmienky ponúkajú samozrejme daňové raje ako sú napríklad Lichtenštajnsko, Bahamy či Bermudy.

Priaznivé pravidlá pre dane z krypta nájdeme vo Švajčiarsku, Nemecku aj Slovinsku, kde po roku držania kryptomeny neplatíte žiadnu daň.

Naopak, mimoriadne prísnu legislatívu pre kryptomenové aktíva majú zavedenú v Belgicku, Japonsku či Izraeli. Tam sa investori trápia s daňovým zaťažením vo výške 40 % až 50 %. Slovensko s aktuálnym zdaňovaním vo výške 33 % až 39 % patrí medzi krajiny s najprísnejšími krypto podmienkami na svete.

Prečítajte si aj: V dôchodkovom pilieri nastanú zmeny – Slováci si môžu úspory presunúť do výnosnejších fondov

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.