Výber kvalitného kryptomenového projektu je kľúčový pre budúci výnos vašej investície. Hoci počas posledného býčieho trhu rástli projekty, ktoré vznikli skôr ako vtip či recesia (shitcoiny), kvalitné projekty s profesionálnym tímom, víziou a investormi predstavovali investíciu, ktorú preferovali inštitúcie a kryptomenové fondy.
Keďže je sektor kryptomien stále len mladým odvetvím, potreba vzdelávania v oblasti výberu projektu je vysoko potrebná. Rôzne analytiky totiž potvrdzujú, že väčšina retailových investorov si vyberá projekty nie podľa vlastného výskumu či fundamentov, ale trendov na sociálnych sieťach a videách na YouTube.
V dnešnom článku sa pozrieme, podľa akých kritérií by sme mali vyberať kryptomenové projekt tak, aby naša investícia nepripomínala viac hazardovanie, než investovanie.
Vývojári
Kryptomenu dnes môže vytvoriť takmer každý. Na internete možno nájsť návody, ako vytvoriť vlastný blockchain, nastaviť tokenomiku atď. Kvalitné projekty však vytvárajú značkové tímy, ktoré sú zložené z profesionálov. Kvalita tímu je garanciou progresívnosti, transparentnosti a technologickej úrovne kryptomeny. Napríklad tímy okolo kryptomien Polkadot, Cardano, Ethereum, Oasis Network, Near Protocol či Cosmos patria medzi najlepšie z hľadiska kvality. Cardano sa napríklad pýši vedeckým prístupom a podobne sa snažia pristupovať k vývoju siete aj ľudia v tíme Polkadotu. Na druhej strane máme kryptomeny, ktoré majú neznámych vývojárov alebo bez skúseností, ktorí chcú primárne zarobiť. Tie predstavujú riziko pre vaše peniaze a treba sa im vyhnúť.
Vízia projektu
Projekt bez vízie časom zanikne, keďže konkurencia v sektore kryptomien je veľmi veľká. Projekty, ktoré zaspia dobu, o pár mesiacov či rokov môžu byť odstavené konkurenciou. Na stránkach kryptomien si vždy pozrite tzv. roadmap. Ide o prehľad najbližších plánov či cieľov, ktoré tím kryptomeny chystá. Niekedy sú naplánované mesiace alebo roky dopredu (napr. Cardano), iné sú aktualizované priebežne.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Ako si vytvoriť kryptomenové portfólio, ktoré prežije medvedí trh a recesiu?
Tokenomika
Tokenomika predstavuje pravidlá fungovania využitia a prerozdelenia tokenov projektu. V rámci projektu môžu existovať rôzne tokeny s rôznym využitím, od čoho sa aj bude vyvíjať ich cena. Niektoré tokeny slúžia ako platidlo na transakcie, iné ako nativný token. Pri posudzovaní tokenomiky kryptomeny je dôležité si všímať, koľko mincí je v obehu, koľko sa ešte uvoľní a aký je výsledný počet. Čím je väčšie množstvo mincí v obehu, tým menej cena bude rásť. Ak je ponuka nízka (napríklad len niekoľko desiatok miliónov), hodnota kryptomeny ľahšie narastie. Ak je projekt deflačný, ako napríklad token BNB, jeho hodnota môže v budúcnosti rásť, lebo ponuka sa zníži a dopyt porastie.
Ďalším aspektom tokenomiky kryptomeny je prehľad najväčších držiteľov tokenov. Ak sa vrátime ku kryptomene BNB, existujú tu isté riziká pre investorov. Väčšinu mincí BNB totiž vlastní len 10 anonymných peňaženiek, ktoré môžu kedykoľvek pohnúť s cenou a spôsobiť masívny cenový prepad. Takáto situácia nie je pre investorov výhodná, preto je potrebné pri výbere projektu naštudovať si, aké je prerozdelenie mincí a či len niekoľko entít nevlastní väčšinu.
Záujem inštitúcií, fondov a bánk
Desiatky fondov a inštitúcií po celom svete začali počas posledného býčieho trhu prejavovať záujem o kryptomenové aktíva. Tieto inštitúcie platia nemalé peniaze analytikom, ktorí pre ne vypracujú odporúčania a analýzy, ktoré projekty sú potenciálne výnosné. Retailoví investori majú možnosť na základe blockchainových dát, ktoré analyzujú spoločnosti ako Messari, kvartálne nahliadnuť do kryptomenových portfólií fondov a inštitúcií. Zoznam preferovaných kryptomien sa časom mení, no stále sa kvalitné projekty držia na popredných miestach. Príkladom je kryptomena Polkadot, ktorá po Bitcoine a Ethereu patrí medzi najviac kupované aktívum. Pokiaľ si nejaký projekt všímajú inštitúcie, mali by ste aj vy, lebo vám asi niečo uniká, čo oni vedia.
Pokiaľ teda počas súčasných poklesov zvažujete, do ktorých projektov zainvestovať, kritériá uvedené v tomto článku vám môžu pomôcť pri spoľahlivom a kvalitnom výbere.
Čítaj ďalej: TOP 5 kryptomien, ktoré nakupovali fondy a inštitúcie posledné tri mesiace