Ako nájsť ďalší „Bitcoin” – Kde hľadať nástupcu Bitcoinu a aké má mať vlastnosti

Novinky Ktoré kryptomeny urobia najväčší zisk
Ktoré kryptomeny urobia najväčší zisk. Zdroj: shutterstock.com/Quality Stock Arts
BitmarketsOkazio mobil

Bitcoin urobil dieru do sveta. V rámci špekulácie však nesľubuje také zisky, aké môžu poskytnúť iné kryptomeny. Dnes sa pozrieme na to, aké vlastnosti by mal mať nový „Bitcoin” a po čom sa majú pozerať špekulanti, ak chcú násobiť svoje zisky.

Rozdelenie kryptomien

Kryptomeny sú dnes už veľmi široké odvetvie. Prvé rozdelenie je na kryptomeny a tokeny. Kryptomeny sú natívnou menou daného blockchainu, ktoré fungujú ako systém stimulov udržiavajúci sieť v prevádzke a bezpečí. Ak teda hľadáte ďalšiu veľkú hviezdu, pravdepodobne bude patriť medzi kryptomeny a nie tokeny. Tokeny sú druh majetku, ktorý je vytvorený na blockchaine, ale zároveň nejde o natívny token siete.

Ďalšie rozdelenie je potom nasledovné. Buď ide o transakčné technológie, kam spadajú napríklad BTC, LTC, BCH, NANO. Ide o kryptomeny, ktorých primárnym účelom je jednoduchý a bezpečný prevod majetku.

Tu je jednoznačným kráľom Bitcoin, hoci trpí mnohými nedostatkami, ako sú vysoké poplatky a pomalá sieť (v porovnaní s alternatívami). Podskupinou transakčných tokenov sú privacy coiny, ktoré sú anonymné a zamerané na uchovanie absolútneho súkromia. Tie čelia nebezpečiu brutálnych štátnych regulácií, pretože sú veľmi netransparentné.

Inteligentné platformy

Druhým hlavným odvetvím sú tzv. inteligentné platformy. Existuje viac označení takéhoto druhu kryptomien. Ich hlavným účelom je budovanie komplexnej infraštruktúry na blockchaine. Sem spadá napríklad Ethereum. To má vo svojom srdci decentralizovaný počítač EVM, ktorý umožňuje realizáciu smart kontraktov. Do tejto skupiny ďalej patria napríklad EOS, NEO, TRON, ale tiež Cardano, Cosmos a mnoho ďalších.

Regulácia kryptomien: Je v Indii skutočne ilegálne používať Bitcoin alebo iba vláda straší občanov?

Nemôžeme opomenúť aj tretiu kategóriu, ktorou sú tzv. Utility tokeny či kryptomeny. To sú také druhy digitálneho majetku, ktoré slúžia konkrétnemu účelu v konkrétnych ekosystémoch. Najznámejšími predstaviteľmi sú BNB (Binance coin) a BAT (Basic Attention Token). BNB je utility, pretože primárne slúži pre účely v rámci ekosystému Binance. BAT je podobný prípad, tu token slúži účelom ekosystému spojeného s prehliadačom Brave.

Kde hľadať a čo?

Ak teda hľadáte ďalší BTC, nie je nutné hľadať medzi transakčnými tokenmi. Tam je jednoznačným kráľom práve Bitcoin a tvorí sa len veľmi málo nových, čisto transakčných mincí.

Ak sa pozrieme na utility tokeny, to tiež nie je ideálne miesto na hľadanie stúpajúcich hviezd. Tieto tokeny majú väčšinou veľmi konkrétne účely. Je tu veľké riziko, že napr. BAT môže byť nahradený natívnymi tokenmi rôznych kryptomien. Ako logický kandidát sa ponúka napr. ETH.

Inštitúcie a kryptomeny: Manažér FEDu – Kryptomeny začínajú výrazne ovplyvňovať ekonomiku, ale dlho nevydržia

Ak chcete zbohatnúť na utility tokenoch, pravdepodobne sú najlepšou cestou burzové mince. Tie majú hodnotu v tom, že ich využitie je veľmi reálne. Od nižších poplatkov, po výhody v ekosystéme búrz až po úvodné ponuky mincí (IEO). Práve IEOs budú pravdepodobne hitom ďalšieho cyklu. Všetci si ešte pamätáme ICO horúčku. Burzové coiny sú však extrémne náchylné na regulácie a ich cena môže skokovo padnúť, ak burzy zlyhajú v rámci regulačného procesu.

Nakoniec nám zostávajú inteligentné platformy. A práve tu je najväčšia nádej na nájdenie nového „BTC”. Vďaka smart kontraktom je možné budovať rozsiahle, komplexné a funkčné decentralizované systémy. Od decentralizovaných aplikácií na hry až po decentralizované burzy. Využitie smart kontraktov je na úplnom začiatku a je to jeden z najmocnejších nástrojov kryptomien.

Záver

Na čo sa zamerať pri hľadaní? Existujú tri kľúčové vlastnosti. Interoperabilita – možnosť, aby medzi sebou blockchainy komunikovali a vedeli spolu vzájomne spolupracovať. Modulovateľnosť – vlastnosť, pri ktorej jednotlivé časti blockchainu môžu mať špecifické vlastnosti a vďaka nim sa hodia na rôzne účely využitia. A nakoniec scaling, čo je vlastne rýchlosť siete.

Ako sekundárne ukazovatele je možné brať kvalitu vývojárskeho tímu, veľkosť kryptomenovej komunity, adopciu a počet vyvíjaných a funkčných aplikácií. Objaviť nový Bitcoin nebude v rámci extrémne špekulatívneho prostredia ľahké. Buďte pri svojom hľadaní opatrní, pretože nikto nemôže vedieť, ktorý z projektov bude nakoniec úspešný.

Čo čítať ďalej:

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.