Ako je to s nabíjaním smartfónu počas búrky? Čo nám hrozí?

  • Slovenskom sa prehnalo množstvo búrok.
  • Je nebezpečné počas nich nabíjať smartfón?
  • V extrémnom prípade môže dôjsť až k požiaru.
Technológie Je dobrý nápad nabíjať smartfón počas búrky?
Je dobrý nápad nabíjať smartfón počas búrky? Zdroj: shutterstock.com/MonoLiza/DenPhotos
BITmarkets BITmarkets

V posledných dňoch sme sa na Slovensku stali svedkami veľkého množstva búrok. S tým sú spojené najmä blesky a nebezpečenstvo, že narazia do nášho obydlia. Je rozumné počas takejto situácie nabíjať smartfón? Téme sa venoval portál Živé.

Aj keď pravdepodobnosť priameho zásahu blesku je skutočne minimálna, nemali by sme to podceňovať. Môže to byť nebezpečné predovšetkým pre našu elektroniku.

Nemusí ísť však o priamy zásah blesku do vášho domu alebo bytovky. Pravdepodobnejší je scenár, že blesk udrie niekde v okolí a výboj príde po vonkajšom vedení.

Vždy je tu možné riziko

Vždy je tu možné riziko. Zdroj: shutterstock.com/Gabo_Arts

Výkyvy napätia sú nebezpečné najmä pre polovodičové komponenty. Tie sú napokon základom takmer každej elektroniky. Nemali by sme preto podceniť kvalitnú elektroinštaláciu spolu s prepäťovou ochranou.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

K problematike sa vyjadril aj viceprezident Slovenského elektrotechnického zväzu – Komory elektrotechnikov Slovenska (SEZ–KES) Tibor Hanko:

Pokiaľ prepäťovú ochranu nebudú mať všetci (čo asi nikdy nebude), ale aspoň viacerí, tak sa po vedeniach budú šíriť impulzy. A tu nie je otázka to, že či vám niečo po kábli zvonku príde, ale koľkokrát za rok sa to stane a v akej intenzite. Otázne je, či vám to niečo poškodí alebo nie – na rozdiel od priameho zásahu. Keď vám blesk dom trafí priamo, tak ste radi, že vám neohrozí statiku domu, čiže sa potom už nerozprávame o tom, či vám to ustojí nejaká elektronika. Aj pri priamom zásahu však opäť záleží na sile blesku.

Všetko závisí od sily samotného blesku. Ak budete nabíjať napríklad smartfón, výboj zničí nabíjačku. Pokiaľ je blesk dostatočne silný, môže si to odniesť aj samotný smartfón. V istých prípadoch môže dokonca vzniknúť požiar.

Nie je to však pravidlom; na také niečo musia vzniknúť veľmi špecifické podmienky. Rozhodne však tieto situácie netreba podceňovať.

Stále platí, že nabíjačku netreba nechávať v zásuvke ani v prípade, že smartfón práve nenabíjate. V prípade búrok sa odporúča nabíjať si smartfón napríklad z powerbanky.

Powerbanka

Powerbanka je záložný zdroj elektrickej energie skladajúci sa z jedného alebo viacerých akumulátorov a jednosmerného meniča. Slúži na nabíjanie predovšetkým smartfónov, tabletov a ďalších elektronických zariadení. Powerbanky sa spravidla nabíjajú pomocou bežného konektora, najčastejšie USB-C.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: ŽivéTAGY:
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.