Ako hlboko môže klesnúť trh s akciami? Tieto dva indikátory sú kľúčové

Ekonomika Ako hlboko môže klesnúť trh s akciami? Tieto dva indikátory sú kľúčové
Ako hlboko môže klesnúť trh s akciami? Tieto dva indikátory sú kľúčové. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Pasuwan
BitmarketsBitmarkets

30. júna 2022 dosiahol americký akciový trh najhorší výnos za prvý polrok za posledných 52 rokov. Podľa analytikov trhu sa akcie dostali do medvedieho trhu a otázkou zostáva, ako hlboko môžu trhy klesnúť. Od svojich maxím sa index Dow Jones Industrial Average a index S&P 500 prepadli až o 19 %, 24 %, resp. 34 %.

Klasická otázka, ktorú si kladú začínajúci, ale aj dlhodobí investori, je, kam až trh môže klesnúť. História sa ukazuje v tomto prípade opäť ako užitočný nástroj na potenciálnu predikciu cenového vývoja v rámci poklesov na klasických trhov. V minulosti, počas kríz a recesií sa najväčší index S&P 500 zvykol prepadnúť od 30 % až do 50 %. Jedným z indikátorov, ktorý môže poslúžiť ako identifikácia dna, je tzv. pomer ceny k zisku (P/E). Počas medvedích trhov v minulosti sa P/E pohyboval medzi 13 a 14 bodmi vtedy, keď S&P 500 dosiahol dno. Na konci júna sa 2022 forwardový pomer P/E indexu S&P 500 nachádzal na úrovni 15,8. Z tohto údaju môžeme teda vyčítať, že priestor pre ďalší pokles tu je, konkrétne na úroveň 3 235.

Graf: SPX/1D.

Graf: SPX/1D. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 4 pravidlá Warrena Buffetta do medvedieho trhu

Maržový dlh

Ďalším indikátorom, ktorý sa odporúča sledovať, je maržový dlh. Ide o ukazovateľ sumy peňazí, ktorú si investori požičali od maklérov spolu s úrokmi na nákup alebo predaj cenných papierov nakrátko. Keďže maržový dlh časom rastie, jeho stúpanie je historicky varovným signálom. Od roku 1995 sa trikrát výška maržového dlhu vyšplhala na 60 %, po čom nasledoval silný medvedí trh, ktorý zosekal cenu indexu S&P 500 o vyše 50 %. Podobne aj v marci 2020 do marca 2021 vzrástol prudko maržový dlh, čo je indikátor toho, že index môže čakať 50-percentný pokles od jeho maxima, teda na cenu 2400 dolárov.

Samozrejme, ako potvrdí každý skúsený obchodník či investor, žiaden indikátor nefunguje absolútne presne. Ak by to tak bolo, všetci by boli v zisku a milionári. Napriek tomu dávajú tieto indikátory priestor na úvahu, kam až v poklesoch môžu indexy a akcie klesnúť. Keďže kryptomeny na čele s Bitcoinom korelujú s indexom S&P 500, pravdepodobnosť, že nakoniec Bitcoin klesne pod posledné minimum na 17 000, je vysoká.

Čítaj tiež: Porovnanie 5 recesií z minulosti: ako sa pripraviť na investičnú recesiu?

Anycoin pc bannerKvakomat mobil