Za 11,5 roka od vzniku Bitcoinu bola vyťažená väčšina mincí. V súčasnosti je v obehu viac než 18 500 000 BTC čo znamená, že ostáva posledných 2,5 milióna a je koniec. Otázkou je, ako dlho bude trvať, než tieto mince vstúpia do obehu.
Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Nestane sa to NIKDY. Vyťažiť 18,5 milióna BTC nám trvalo niečo vyše 11,5 roka, so zvyškom sa mineri budú trápiť, dokým sa vesmír nerozpadne na subatomické častice. Ale ako je to možné?
Prečo nikdy nebudú vyťažené všetky Bitcoiny
Keď vznikol Bitcoin, ťažiť ho bolo veľmi jednoduché. Obtiažnosť je nastavená tak, že vzniká v priemere jeden blok každých desať minúť. Za každý blok bola v prvých rokoch odmena 50 BTC. Po vyťažení 210 000 blokov však nastal prvý halving.
Halving je udalosť počas ktorej sa odmena za vyťaženie bloku zníži na polovicu. Zatiaľ sme boli svedkami troch halvingov a dnes je odmena nastavená na 6,25 BTC. Približne o štyri roky to bude 3,125 BTC, potom 1,5625 BTC a tak ďalej. Odmena sa bude neustále znižovať a spolu s ňou aj rýchlosť, akou sa Bitcoiny emitujú do obehu.
Celý proces je nastavený tak, že po vyťažení nekonečna blokov bude v obehu 21 miliónov BTC a odmena za ťažbu klesne na nulu. Je to relatívne jednoduchá matematika a ak ste sa na strednej či vysokej škole učili počítať nekonečné sumy, môžete si sami overiť, že to sedí.
Záver
Halving dáva Bitcoinu jednu skvelú vlastnosť. Zatiaľ čo inflácia fiat mien neustále stúpa, inflácia Bitcoinu klesá. V súčasnosti je porovnateľná s infláciou mien ako euro, japonský jen či americký dolár. Preto je Bitcoin skvelým úložiskom hodnoty.
Zistite o halvingu viac:
Čo je to halving – Všetko, čo potrebujete vedieť o najdôležitejšej udalosti Bitcoinu