Akciové trhy môžu skolabovať – čo bude spúšťačom?

Ekonomika Akcie môžu skolabovať
Akcie môžu skolabovať. Zdroj: shutterstock.com/Pla2na/Jes2u.photo
BitmarketsBitmarkets

Akcie reagovali na nedávne krachujúce banky pozitívne a americké indexy zaznamenali rastúci trend. Podľa správy od Econintersect by ale pozitívny sentiment mohol čoskoro skončiť, pretože vplyv zvyšovania sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému (FED) je neúprosný.

Emisia nových peňazí nezopakuje rast z marca 2020

Po vypuknutí pandémia v marci 2020 trhy začali extrémne rýchlo rásť vďaka stimulom a kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Následne s časovým odstupom začali ceny pomaly narastať do čoho prišla vojna na Ukrajine. Výsledkom týchto dvoch faktorov bola najvyššia inflácia za posledné desaťročia, s ktorou sa snažia centrálne banky bojovať prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb.

Na poslednom zasadnutí zvyšovala sadzby o 25 bázických bodov ECB aj FED. Podľa JPMorgan je FED dokonca opäť prichystaný pristúpiť k tlačeniu nových peňazí v hodnote 2 biliónov dolárov. Síce to spôsobí nárast akciového trhu, no v prostredí vysokej inflácie aj úrokových sadzieb.

Prípadný rast by bol následne sprevádzaný masívnou korekciou a až potom by sme boli svedkami skutočnej recesie. Reálne mzdy klesajú, ceny stúpajú a úrokové sadzby tiež. Finančné produkty sú stále drahšie a dovoliť si ich môže čoraz menej ľudí. Tieto všetky indikátory signalizujú recesiu, ktorá neobíde ani trh akcií.

Akcie a ich reakcia na stimuly v roku 2020

Akcie a ich reakcia na stimuly v roku 2020. Zdroj: TradingView

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečo akcie môžu kolabovať?

Hlavným dôvodom prečo môže skolabovať trh akcií, je reštriktívna menová politika FED-u a zvyšovanie úrokových sadzieb. Aj keď pristúpia k expanzívnej menovej politike a vpustia do obehu peniaze, je potrebné brať na vedomie, že stále tu máme vysokú infláciu aj úrokové sadzby. Inak povedané, úplne opačné prostredie ako v marci 2020, kedy trhy rapídne stúpali.

Jedným z prvých segmentov, kde sme boli svedkami dopadov vysokých úrokových sadzieb, sú americké banky Silicon Valley, Silvergate a Signature Bank. Banková kríza je prvým príznakom recesie, ktorá sa pravdepodobne preklopí aj do iných odvetví.

Mohlo by ťa zaujímať: Najhorší scenár? Celý svet údajne čaká úverová kríza

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.