Akcie tejto spoločnosti raketovo stúpajú. Dôvodom je Bitcoin

  • Bitcoin svojím rastovým cyklom ovplyvňuje aj akciový trh.
  • Aktuálne z jeho cenového rastu profituje spoločnosť Marathon Digital Holdings.
  • Ďalší vývoj bude závisieť od podoby rastového cyklu kryptomien.
Novinky Bitcoin ovplyvňuje aj akciový trh
Bitcoin ovplyvňuje aj akciový trh. Zdroj: shutterstock.com/Travis Wolfe/Just dance
BITmarkets BITmarkets

Tržby spoločnosť Marathon Gigital Holdings vzrástli v poslednom reportovanom štvrťroku o 452 %. Firma sa zameriava na ťažbu Bitcoinu, čo je aj dôvodom nárastu týchto tržieb. Vo všeobecnosti je aktuálne situácia na kryptomenách v poslednom roku priaznivá, čo súvisí s rastom pred halvingom. Očakávaný rastový cyklus so sebou ťahá aj množstvo ďalších odvetví a spoločností. Marathon a Bitcoin sú toho príkladom. 

Bitcoin ako dôvod vzostupu ceny akcií

Približne pred rokom sa obchodovali akcie spoločnosti na cene 5 dolárov. Tam stúpli z úplného minima posledného obdobia, a to hodnoty 3,14 dolára v decembri 2022. Dnes sa však obchodujú na úrovni 25,78 dolárov. Počas týždňa sa však už akcie pozreli aj na hodnoty prevyšujúce 34 dolárov. Môžeme teda povedať, že sa akciám od najnižšieho bodu za približne 14 mesiacov podarilo dosiahnuť rast 1000 %. To je dané predovšetkým situáciou v kryptomenách.

Cena akcií klesla za posledný týždeň aj napriek reportu, ktorý zaznamenal fantastický nárast príjmov a spoločnosť tak dosahuje zisk. Fred Thiel, generálny riaditeľ spoločnosti, uviedol, že sa firme podarilo implementovať do činnosti všetky zakúpené zariadenia a dosiahnuť optimalizáciu výkonu. Tržby tak vzrástli zvýšením výkonu, ale aj cenou ťaženého aktíva z úrovne 28 miliónov na viac ako 156 miliónov dolárov, čo prekonalo očakávania analytikov na úrovni 148 miliónov. Spoločnosť tak dokázala doručiť veľmi odvážny odhad a ešte ho aj prekonať.

Nárast výnosov bol spôsobený medziročným nárastom ťažby Bitcoinov o 172 %. Jednoznačne tomu pomohla aj cena, ktorá bola počas obdobia na približne dvojnásobku priemeru z predchádzajúceho obdobia. Firma predala 56 % vyťažených Bitcoinov, ktoré vyprodukovala počas štvrťroka. To je spojené s nutnosťou zabezpečenia cashflow, a teda aby financovala prevádzkové náklady.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Vyhliadky spoločnosti

Výkonnosť v budúcom období závisí od viacerých faktorov. Sú to faktory, ktoré spoločnosť môže ovplyvniť a tie, ktoré sú dané vývojom trendov na kryptomenovom aj tradičnom trhu. Ovplyvniť môže optimalizáciu ťažby a svoje výkony. Jej podiel na výnosoch Bitcoinu však bude daný aj celkovým výkonom bitcoinovej siete (hashrate).

Produkcia Bitcoinov v Marathone sa v roku 2023 zvýšila o 210 % na rekordných 12 852 BTC. Dodaný výkon pre bezpečnosť bitcoinového blockchainu v roku 2023 sa zvýšil o 253 % na 24,7 EH/s (exahashov za sekundu) z pôvodnej úrovne 7,0 EH/s v roku 2022. Spoločnosť výkonnostne rastie, čo však považujeme vzhľadom na zvyšovanie výkonu celej siete za nutnosť.

Bitcoin ťahá akcie spoločnosti nahor

Bitcoin ťahá akcie spoločnosti nahor. Zdroj: shutterstock.com/Erman Gunes

Do externých faktorov môžeme zaradiť aj cenu Bitcoinu, ktorá je daná trhom. Predpokladá sa rastový cyklus Bitcoinu, ktorý môže ceny ovplyvniť priaznivo, a tým aj výnosy spoločnosti Marathon Digital Holdings. Podoba rastového cyklu Bitcoinu však ostáva záhadou vzhľadom na minulé rastové cykly a to, že každý z nich priniesol nejakú zmenu.

Špecifiká súčasného cyklu môžu byť spôsobené napríklad vysokými úrokovými mierami alebo situáciou na tradičných trhoch. Mnoho analytikov totiž upozorňuje na napätú situáciu aj napriek tomu, že index SPX v súčasnosti atakuje historicky najvyššie hodnoty

Mohlo by Vás zaujať: Obchodník zarobil na akciovom trhu takmer 3 milióny. Stačilo mu na to 30 minút

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.