Ak federálna vláda v USA nezasiahne, bankový systém zlyhá

Ekonomika Hrozí kolaps bankového systému
Hrozí kolaps bankového systému. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
BitmarketsBitmarkets

Po krachu Silicon Valley Bank sa americká ekonomika „dostala do roku 2008”, kedy pád Lehman Brothers spôsobil niekoľko rokov trvajúcu recesiu. Ak federálna vláda nebude konať a nepoistí všetky bankové vklady v USA, tak hrozí jedna z najhorších recesií, akú Amerika zažila. Na zlú situáciu podľa bitcoin.com upozornil Americký kongresman Blaine Luetkemeyer.

Spustí sa domino efekt?

Krach bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank poškodil dôveryhodnosť bankového sektoru v USA. Ako sme informovali prednedávnom, ohrozených môže byť až 40 000 menších bánk a firiem, ktoré mali vklady v SVB. Ich dôveryhodnosť v dôsledku posledných udalostí padá dole a veritelia si vyberajú svoje peniaze do väčších, aktuálne „bezpečnejších bánk” ako napríklad JPMorgan. Bidenova administratíva zatiaľ poistila vklady iba bankám Silicon Valley Bank a Signature Bank. Luetkemeyer sa na adresu aktuálnej situácie v bankovom sektore vyjadril:

„Ak to neurobíte, dôjde k útoku na vaše menšie banky… Každý si vyberie svoje peniaze a utečie do JPMorgan a do podobných bánk, ktoré sú príliš veľké na to, aby zlyhali, a tie sa zväčšia. A všetci ostatní sa budú zmenšovať a slabnúť a bude to naozaj zlé pre náš systém.”

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Najhorší scenár

Ak by klienti menších bánk prešli ku väčším, tak v bankovom sektore môže hroziť nedostatok likvidity. V dôsledku toho ďalšie banky ohlásia bankovú neschopnosť. Iba v SVB prišli klienti a banky o viac ako 200 miliárd dolárov.

V prípade problémov ďalšej európskej banky Credit Suisse sa špekuluje dokonca o znárodnení. Najväčší problém v súčasnosti predstavujú vysoké úrokové sadzby. Ktoré výrazne okliešťujú možnosti si zobrať výhodné úvery. Napriek tomu minulý týždeň Americká centrálna banka oznámila obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania a pustila do obehu na záchranu ekonomiky takmer 200 miliárd dolárov.

Prečítaj si aj: Až 186 amerických bánk je po krachu SVB v rizikovom stave

txbCrypto All Stars mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?