EÚ: Nový regulačný orgán pre boj proti praniu špinavých peňazí bude regulovať kryptomeny!

Novinky EÚ: Nový regulačny orgán pre boj proti praniu špinavých peňazí bude regulovať krypto-aktíva!
EÚ: Nový regulačny orgán pre boj proti praniu špinavých peňazí bude regulovať krypto-aktíva! Zdroj: shutterstock.com/leksiv
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Európska únia vytvára úplne nový regulačný orgán s priamym dohľadom nad kryptomenami. Hoci sa pozornosť kryptografického priemyslu sústredila na nariadenie o trhoch s kryptomenovými aktívami (MiCA) a kontroverzné nariadenie o prevode finančných prostriedkov, tieto sú súčasťou širšieho balíka politiky EÚ proti praniu špinavých peňazí, ktorý bude mať závažné dôsledky pre všetky finančné inštitúcie.

EÚ si posvieti na kryptomeny

Európska komisia zverejnila svoj návrh šiesteho „balíka” v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AML/CFT) v júli minulého roka. Európska rada zverejnila svoju obnovenú verziu minulý mesiac a Európsky parlament sa ním bude zaoberať hneď „po prázdninách.”

Cieľom právnych predpisov je vytvorenie celoeurópskeho regulačného orgánu pre boj proti praniu špinavých peňazí. Hoci legislatívne orgány musia ešte rokovať, zdá sa, že existuje minimálny nesúhlas s tým, že takýto regulátor je potrebný a že by mal mať priamy dohľad nad poskytovateľmi služieb v oblasti kryptomenových aktív na území EÚ.

V minulosti bol Európsky parlament z týchto troch orgánov najaktívnejší pokiaľ išlo o výzvy na reguláciu kryptomien. Je preto obzvlášť nepravdepodobné, že by tento orgán bol proti tomu, aby sa budúcemu regulačnému orgánu poskytol priamy dohľad nad kryptomenami.

Mohlo by ťa zaujímať: 5 vlastností ideálnej kryptomeny

Nebude to ľahká úloha

AMLD5 (Piata smernica EÚ o boji proti praniu špinavých peňazí) stanovila, že členské štáty by mali s kryptoburzami zaobchádzať ako s finančnými inštitúciami.

Tomasz Krawczyk, účastník rokovaní o smernici, povedal:

Ak to ktorákoľvek krajina neimplementuje správne, potom má Európska komisia právo podať žalobu, napríklad na Európsky súdny dvor. Bude však vynaložené maximálne úsilie harmonizovať nariadenia EÚ.”

Časový rámec implementácie bude závisieť od rokovaní medzi Európskym parlamentom, ako aj od následných rokovaní za účasti komisie. Implementácia však bude podľa expertov trvať roky. Napriek tomu je vysoko pravdepodobné, že takýto regulačný orgán skutočne príde a bude riadne fungovať.

Obchodné združenie EU Crypto Initiative dodalo, že „je veľmi dôležité zabezpečiť, aby mal Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí dostatočne kvalifikovaní personál, ktorý si dokáže poradiť s najmodernejšími technológiami potrebnými na interakciu s decentralizovanými sieťami.”

Toto smerovanie naznačuje, že budúcnosť kryptomien bude na území EÚ pod drobnohľadom regulátorov.

Čítaj ďalej: Prečo bude 15. september 2022 historickým dňom pre kryptomeny?

Wallstreetpepe PC banertxb