V kontexte vysokej inflácie a rastúcich úrokových sadzieb spolu s rastúcimi nákladmi na potraviny, energie a slabou výkonnosťou akciového trhu sa aktívne diskutuje, či sa hospodárstvo USA dostalo, dostáva, alebo sa ešte len dostane do recesie.
USA čakajú podľa politika „pochmúrne” časy a ekonomický kolaps
Ron Paul, bývalý texaský kongresman, vyjadril svoj skepticizmus v súvislosti s nevyhnutným kolapsom americkej ekonomiky, v rozhovore pre kanál Kitco news.
Paul opísal ekonomiku USA takto:
„Hovorím o nevyhnutnom kolapse ekonomiky, ktorý môže prísť rýchlo a nečakane. Pokles môže byť veľmi, veľmi krutý a môže byť veľmi náhly. Inflácia rastie, dlhy sú nadmerne vysoké, ktoré, samozrejme, nebudeme splácať normálnym a čestným spôsobom.”
Paul však nešpecifikoval, kedy presne môžeme očakávať hospodársky kolaps.
Kongresman z Texasu dodal nasledovné:
„Nevieme, čo bude tou rozhodujúcou udalosťou. Nevieme, kedy sa to začne, a či to bude oficiálne vyhlásenie bankrotu. Bublina je však medzi nami, dlhy rastú a povedal by som, že meranie dlhu je najlepší spôsob, ako povedať, ako veľmi je systém poškodený.”
Mohlo by ťa zaujímať: Peter Schiff, jeden z najväčších kritikov kryptomien, práve zbankrotoval
Napriek tomu poznamenal, že by rád videl, keby vláda USA znížila výdavky, vyrovnala rozpočet a podnikla kroky na vymanenie sa z dlhu namiesto toho, aby ho ešte viac navyšovala.
Na otázku, čo by kolaps znamenal pre priemerného občana USA, Paul ako prvé spomenul ešte väčší nárast cien a pokles životnej úrovne. Takto opísal svoje pesimistické predpovede týkajúce sa inflácie a jej vplyvu na životnú úroveň strednej triedy:
„To, čo sa teraz deje so strednou triedou a chudobnými, je, že chudobní sú na ulici a stredná trieda nemôže platiť svoje účty.”
Ako to povedali už mnohé renomované osobnosti, recesia nastúpila a bude to zdĺhavé obdobie, dokým sa z toho nielen USA, ale aj celý svet spamätá.
Čítaj ďalej: Aktuálne: Energetická kríza spôsobí explóziu rastu cien potravín, varuje Bloomberg