Riziká dlhovej krízy sú rovnaké ako pred 10 rokmi

Ekonomika Spôsobia úrokové sadzby recesiu?
Spôsobia úrokové sadzby recesiu? Zdroj: Shutterstock.com/bht2000
Pepe Unchained PCBitmarkets

ECB plánuje zvyšovať úrokové sadzby o 25 bázických bodov už v júli. Ide o prvé zvýšenie od dlhovej krízy spred 11 rokov. FED úrokové sadzby už navyšoval a neplánuje v tom aktuálne skončiť. Rast sadzieb je jedným zo základných príznakov začínajúcej recesie. Sú obavy z dlhovej krízy však opodstatnené?

Ak sa zvýšia úrokové sadzby, bude sa to týkať aj štátnych dlhopisov. Navyše, zvyšujú sa aj úrokové rozdiely medzi krajinami. Centrálne banky však musia reagovať na vysokú infláciu. Tá je dôsledkom nerovnováhy dopytu a ponuky.

Počas pandémie vďaka stimulom dopyt ostal pomerne silný, no ponuka sa značne obmedzila, čo vytlačilo ceny smerom hore. Následne situácii nepomohla ani vojna na Ukrajine, ktorá spôsobila ďalší cenový rast mnohých komodít.

Rastom úrokových sadzieb sa potlačí dopyt nielen domácností, ale aj štátov. ECB navyše ukončí program nákupu aktív (APP), ktorý je platný od 2014. Tento program slúžil na nákup verejných aj súkromných dlhopisov s cieľom dosiahnuť 2-percentnú infláciu. Dôsledok však nemusí byť pre každý štát rovnaký.

Výsledkom môže byť prehĺbenie nerovnováhy medzi členmi EÚ. Obavy z dlhovej krízy sú teda opodstatnené. Na severe je riziková rozpočtová udržateľnosť, zatiaľ čo na juhu sú pôžičky nákladnejšie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Na Slovensku máme najnižšie platy z V4 (porovnanie platov krajín)

Je dlhová kríza aktuálna téma?

V cieľom predísť kríze bude ECB reinvestovať splátky splatných cenných papierov v rámci programu PEPP (Pandemic Emergency Purchase Program), ktorý je platný od marca 2020. Investovanie sa bude cieliť na najviac zadlžené krajiny ako Grécko a Taliansko.

Zvýšenie úrokových sadzieb by malo čo najskôr obmedziť rast inflácie. Ak by sa tak nestalo a inflácia by pretrvávala, mohlo by to zvýšiť nezamestnanosť. Tá je opäť znakom recesie. Medzitým aj Nemecko začalo hlásiť obavy z krízy a vstupu do globálnej recesie ako dôsledku vojny na Ukrajine.

Ak si zhrnieme aktuálnu situáciu, najdôležitejšie bude sledovať, ako zareaguje inflácia na rast úrokových sadzieb. Mala by totižto prestať rásť. Takisto kľúčovým faktorom je to, ako sa vyvinie vojna na Ukrajine. Zdá sa, že práve tieto dva faktory budú kľúčové pri formovaní ekonomiky na najbližšie roky.

Mohlo by ťa zaujímať: Odstavenie ruského plynu by najviac zasiahlo tieto 3 krajiny. Je tam aj Slovensko?

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.