Rozdelenie kryptomien – viete, čím sa odlišuje coin a token?

Pre začiatočníkov Litecoin (LTC).
Litecoin (LTC). Zdroj: shutterstock.com/ARTEMENKOVALENTYN
BitmarketsBitmarkets

Coin alebo token? Stále častejšie tieto dve slová počúvame zo všetkých strán a stále častejšie sa bohužiaľ stretávame s tým, že tieto dve slová sú zamieňané a radi by sme v tom konečne urobili raz a navždy poriadok. Obe slová sú súčasťou nášho slovníka, ale často si nie sme úplne istí ich správnym použitím a práve preto som napísal tento článok, ktorý si kladie za cieľ definovať základné rozdiely medzi coinmi a tokenmi.

Je až prekvapujúce, ako sa názory na toto rozdelenie líšia. Niektorí si napríklad myslia, že coin a token je de facto to isté, alebo že coiny sa ťažia a tokeny nie. Ale ako je to v skutočnosti? Nuž, poďme sa na to pozrieť.

Kryptomena

Začnime definíciou kryptomeny. Jedná sa o digitálne platidlo založené na kryptografii, medzi ktorého vlastnosti patrí decentralizácia, nedá sa sfalšovať a funguje na blockchainovej technológii. Viac nájdete v tomto článku.

Kryptomena je súhrnné označenie pre všetky tokeny i coiny, ktorých je momentálne viac ako 1500. Povšimnime si označenie ”mena”, o ktorom panujú spory a táto otázka doposiaľ ešte nebola úplne vyriešená. Niektorí odporcovia poukazujú na fakt, že kryptomeny nespĺňajú všetky funkcie peňazí.

Definícia peňazí

Všeobecne prijímané platidlo, ktoré plní aspoň tri základné funkcie:

  • Prostriedok zmeny (dá sa ním platiť za tovar a služby)
  • Zúčtovacia jednotka (umožňuje ekonomickú kalkuláciu)
  • Uchovávateľ hodnoty

Rozdelenie kryptomien

Základné rozdelenie je na Bitcoin (BTC) a všetky ostatné kryptomeny, ktoré sa súhrnne nazývajú Altcoiny (Alty). Teraz sa ale zameriame na trochu zložitejšie delenie, kvôli ktorému ste tu.

Coin

Coin je kryptomena, ktorá „beží” na vlastnej blockchainovej sieti. Ako asi viete, Blockchain je decentralizovaná databáza, reťazec blokov, fungujúci na P2P sieti. Každá kryptomena, ktorá má vlastní Blockchain teda patrí medzi coiny. Napr. BTC, LTC, XMR…

Medzi coiny patria i kryptomeny s vlastnou sieťou, ktorá vznikla ako odštiepok od inej, pôvodnej siete, pri tzv. hard forku (napr. BTC Cash a celý rad ďalších).

Napriek tomu že sa coiny spravidla ťažia, existujú aj výnimky. Z toho vyplýva, že ťažiteľnosť taktiež nie je jednoznačný ukazovateľ, či ide o coin. Inými slovami, kryptomena ktorá sa ťaží je vždy coin, ale opačne to neplatí, pretože existujú aj coiny, ktoré sa neťažia, napr. Ripple, ktorého sieť namiesto ťažby funguje na základe synchronizácie a porovnávania dát jednotlivých uzlov.

Token

Tokeny nemajú vlastnú sieť a zvyčajne ”ležia” na Blockchaine inej kryptomeny. Fungujú vďaka tzv. smart kontraktom na inej platforme. Pre tieto účely bola vytvorená platforma Ethereum, ale napr. aj NEO, NEM, NXT, QTUM…

Pre tokeny je typické, že slúžia ako platidlo v určitej aplikácii, ku ktorej neoddeliteľne patria. Ako príklad uvediem Medicalchain, ktorý má za cieľ umožniť pacientom plný prístup a kontrolu nad ich lekárskymi záznamami a rieši tak súčasné problémy a nedostatky v lekárskych záznamoch.

Prvotná ponuka tokenov sa často označuje skratkou ICO. Podľa môjho názoru sa toto označení natoľko vžilo do pamäte kryptokomunity, že sa začalo používať aj pre ponuku tokenov, aj keď ide o chybu, pretože písmeno „C” v skratke zastupuje slovo coin.

Tip redakcie: Pokiaľ vás zaujíma, čím sa odlišujú security tokeny od utility tokenov, prečítajte si náš článok.

Zhrnutie

Kryptomeny sa delia na BTC a alternatívne kryptomeny a zároveň na coiny a tokeny. Token nemá vlastnú sieť a využíva niektorú z platforiem, ktorá bola na tieto účely vytvorená (ETH..).

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na naše facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Zdroj: masterthecrypto.com

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.