Vitalik navrhuje novú „multidimenzionálnu” štruktúru poplatkov za Ethereum

Novinky Vitalik Buterin predstavuje návrh poplatkov eth
Vitalik Buterin predstavuje návrh poplatkov eth. Zdroj: Shutterstock.com/Alexey Smyshlyaev
Okazio PCBitmarkets

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin opäť nasadil svoje myslenie v snahe zlepšiť súčasnú štruktúru poplatkov za sieť. Návrh s názvom „Multidimenzionálne EIP-1559” bol uvedený v blogovom príspevku z 5. januára. V ňom Buterin poznamenal, že rôzne zdroje vo virtuálnom stroji Ethereum (Ethereum Virtual Machine – EVM) majú rôzne požiadavky, pokiaľ ide o spotrebu plynu.

Dodal, že existujú rôzne limity pre krátkodobú kapacitu na rozdiel od trvalej kapacity v rámci EVM. Uviedol príklady blokového ukladania údajov a zmien veľkosti stavu bloku.

„Schéma, ktorú máme dnes, kde sú všetky zdroje spojené do jedného viacrozmerného zdroja („plynu”), robí zlú prácu pri zvládaní týchto rozdielov.”

Problém je v tom, že nasmerovanie všetkých rôznych zdrojov do jedného vedie k „veľmi suboptimálnym nákladom na plyn”, keď sú tieto limity nesprávne nastavené, dodal.

Chceš nakupovať Ethereum alebo ďalšie kryptomeny? Odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. A ako bonus, keď si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<<, získaš navyše doživotnú zľavu na obchodné poplatky.

Prečítaj si tiež – Burzové rezervy BTC opäť útočia na rekordné minimá

Aké riešenia Vitalik navrhol?

Buterin načrtol svoje pomerne komplikované navrhované zmeny s množstvom technickej matematiky, ale v skratke návrh ponúkal dve potenciálne riešenia využívajúce „viacrozmerné” oceňovanie.

  • Prvá možnosť by vypočítala náklady na plyn pre zdroje, ako sú call data a skladovanie, vydelením základného poplatku za každú jednotku zdroja celkovým základným poplatkom. Základný poplatok je fixný sieťový poplatok za blok zahrnutý v algoritme EIP-1559.
  • Druhá a komplexnejšia možnosť nastavuje základný poplatok za používanie zdrojov, ale zahŕňa aj limity pre každý zdroj. Existovali by aj „prioritné poplatky”, ktoré sú stanovené ako percento a vypočítavajú sa vynásobením percenta základným poplatkom.

Uviedol, že nevýhodou multidimenzionálnej štruktúry poplatkov je, že stavitelia blokov by neboli schopní jednoducho akceptovať transakcie v poradí od vysokej po nízku. Museli by vyvážiť rozmery a vyriešiť ďalšie matematické úlohy.

Uvidí sa, či návrh prejde, keďže prioritou je momentálne ďalšia veľká modernizácia. Sieť Ethereum sa v súčasnosti pripravuje na zlúčenie, ktoré spojí blockchain Ethereum s Beacon Chain a účinne ukončí mechanizmus proof-of-work. Testovanie už prebieha na testovacej sieti Kintsugi a úplné nasadenie sa očakáva v prvom štvrťroku tohto roka.

Mohlo by ťa zaujímať – Bitcoin analýza – prepad 9 % za jediný deň. Kde je ďalšia zastávka?

Pepe Unchained PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.