[Aktualizované] Tether je tikajúca bomba

Novinky Tether je tikajúca bomba.
Tether je tikajúca bomba. Zdroj: shutterstock.com/knipsdesign
BitmarketsFreedum fighter mobil

Často sa stáva, že pri páde niektorej kryptomeny, držitelia úspešnej mince dráždia s tagom SFYL (sorry for your loss – mrzí nás vaša strata). Pre Tether to neplatí. Celé odvetvie ho musí pozorne sledovať, pretože ak by sa niečo stalo, výsledok by mohol byť stratou pre každého.

Tether je iný

Je to preto, že minca známa aj ako USDT sa stala kľúčovým zdrojom likvidity pre kryptotrhy. Jej kolaps by bol mimoriadne zlý. Spôsobilo by to nestabilitu a v najhoršom prípade masívny prepad kryptomien.

Online kritici už dlho tvrdia, že firma Tether, ktorá má úzke väzby na kryptoborzu Bitfinex, vydala viac USDT, ako má dolárov v banke. Tým sa vraj podarilo rapídne zvýšiť cenu Bitcoinu, ale Tethery nemusia byť 100% kryté.

Podobné konšpiračné teórie po internete víria už nejakú dobu a istým ľuďom začali naháňať strach.

Všetky dôležité informácie o Tetheri nájdete v tejto sekcii.

Vzťah Tetheru a audítorov je na bode mrazu

Situáciu mala vyriešiť audítorská firma Friedman LLP, ktorej úlohou bolo zistiť, či je Tether skutočne krytý. Bitfinex však spoluprácu s Friednam LLP skončil a dosiaľ nie je jasné, čo stojí za týmto rozkolom (možno fakt, že s Tetherom skutočne niečo nie je v poriadku?)

Firna Weiss Ratings v januári začala hodnotiť jednotlivé kryptomeny a investorov varovala, že Tether predstavuje riziko pre celý ekosystém, vysvetľujúc:

“Je to jediná kryptomena, ktorej volume pravidelne prevyšuje trhovú kapitalizáciu, čo znamená, že všetky Tethery pravidelne  menia majiteľa, niekedy viac ako raz denne … To je dôležité, pretože sa používa na obchodovanie v mnohých oblastiach. Je to jeden z hlavných zdrojov likvidity v kryptomenách.”

Okrem tajomného prerušenia vzťahov s audítorom mal Tether niekoľko ďalších problémov.
V novembri minulého roku spoločnosť potvrdila, že hacker ukradol takmer 31 miliónov Tetherov z ich vlastnej peňaženky. Nedávno spoločnosť Bloomberg uviedla, že Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) si predvolala Bitfinex a Tether.

Uvidíme, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. O novinkách vás budeme naďalej informovať.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroj: https://www.coindesk.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.