Federálny rezervný systém včera oznámil plánované dvojnásobné zvýšenie úrokových sadzieb do roku 2023. Dôvodom je najmä inflácia. Krátko po zverejnení správy zareagoval na toto oznámenie aj Bitcoin. Bohužiaľ negatívne. Hneď ako bola prelomená úroveň 40 000 USD, Bitcoin následne klesol na intradenné minimum 38 300 USD. Trhy Dow a S&P 500 zaznamenali pokles o 0,77%, resp. 0,54%.
Vláda spojených štátov sa obáva inflácie, ktorá v poslednom období rastie a zrejme ešte bude rásť. Powell uviedol, že očakávajú inflačný rast až na úroveň 3,4%. Podľa jeho slov však ide iba o krátkodobý nárast. Je však dôležité brať do úvahy aj spotrebiteľské ceny, ktoré sú aktuálne na 13 – ročnom maxime. Táto zložitá ekonomická situácia môže mať výrazný vplyv na oživenie ekonomiky po epidémií COVID-19.
Má Bitcoin dostatočnú silu na udržanie súčasnej situácie?
Správa od FEDu prišla nečakane a v tom najhoršom období. Bitcoin sa 15.júna vyšplhal až na úroveň rezistencie 41 350 USD, jeho cieľ 45 500 USD však dosiahnutý nebol. Následný pokles prišiel iba pár hodín po oznámení zvyšovania úrokov od federálneho systému. Cena poklesla až na úroveň 38 100 USD kde bol zaznamenaný silný support. Odborníci teda definujú súčasný stav iba za krátkodobý stav. Bitcoin sa mal opäť vybrať na cestu býkov.
Treba však opomenúť ďalšiu dôležitú správu pre BTC. V posledných dňoch evidujeme vysoký odliv minerov z BTC. Túto správu priniesol portál CryptoQuant. Bohužiaľ ak bude pokračovať tento stav môžeme očakávať ďalší pokles.
Ako sme uviedli aj vo včerajšom článku, na grafe BTC sa začína prekrižovať 50 a 200 – dňový kĺzavý priemer (moving averages), čo nás privádza ku krížu smrti. To môže značiť ďalší pokles.
Môže vás zaujímať: Na grafe Bitcoinu sa objavuje kríž smrti! Čo znamená tento jav a ako ovplyvňuje trh ?
Podľa mnoho analytikov, by pokles pod úroveň 36 000 USD pokračoval až na cenu 31 000 USD. Vrátili by sme sa do obdobia z pred pár dní.
ANALÝZA – Bitcoin (BTC) otestoval kľúčovú rezistenciu a reakcia je zatiaľ negatívna