Elon Musk oznámil 13.mája správu, ktorá vyvolala vo svete kryptomien ošiaľ. Tentokrát však prišiel so serióznym vyhlásením, že spoločnosť Tesla už nebude prijímať BTC za predaj elektromobilov. Z dôvodu ochrany životného prostredia sa chcú zaoberať energeticky úspornejšími coinami.
Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla skonštatoval, že sa firma musí orientovať na iné kryptomeny, ktoré na jednu transakciu spotrebujú menej ako 1% energie Bitcoinu.
Muskov príspevok na twitteri vyvolal mnoho špekulácií a otázok, pre ktoré coiny sa Tesla rozhodne ?
Tesla & Bitcoin pic.twitter.com/YSswJmVZhP
— Elon Musk (@elonmusk) May 12, 2021
Môže vás zaujímať: Spôsobil Elon Musk pád Bitcoinu? Tesla pozastavuje možnosť platby v BTC!
Populárny influencer „The Cryptic Poet”, ktorý disponuje 45 000 followermi na Twitteri, je názoru, že sa Tesla rozhodne využívať Ethereum (ETH) alebo Ripple (XRP). V prípade ETH by to však nemalo príliš pozitívny význam, keďže ETH využíva algorytmus Proof-of-Work rovnako ako BTC.
My prediction: Tesla will select either use ETH or XRP.
— poet.base.eth (@1CrypticPoet) May 12, 2021
700 KWh – približná spotreba za jednu transakciu BTC. Tento údaj môžeme kľudne porovnať s ročnou spotrebou Holandska. Tieto údaje vypracovali dátové centrá TRG. Ročná uhlíková stopa Bitcoinu sa podľa Digiconomistu približuje k Singapúru.
Ethereum
Pri pohľade na spotrebu za jednu transakciu sa ETH javí byť lepšou voľbou ako BTC. Avšak sieť Ethereum je zabezpečená rovnakou, energeticky neefektívnou metódou Proof-of-Work. Podľa Digiconomist je ročná uhlíková stopa ETH porovnateľná so stopou krajiny Sudán.
Z hľadiska energetickej náročnosti by mal tento problém vyriešiť prechod siete na ETH 2.0, kde bude zavedený tzv. Proof-of-Stake. Odhadovaný energetický rozdiel „PoS vs. PoW je podľa spoločnosti Nimbus 99% v prospech PoS.
Ripple
XRP sa javí byť pre Teslu ideálnou voľbou. Podľa dátových centier TRG sa transakcie XRP pohybujú v spotrebe nepatrných 0,0079 KWh. Energetická účinnosť je teda pri danom coine naozaj obdivuhodná v porovnaní s Proof-of-Work blockchainami.
Stellar
Stellar Lumens (XLM) sa zaraďuje do podobného modelu ako XRP. Totiž všetky tokeny XLM boli vyťažené pri vzniku projektu. Sieť využíva protokol Stellar Consensus Protocol, ktorý sa údajne môže pýšiť ešte menšou energetickou náročnosťou ako modely PoW a PoS.
Algorand
Coin Algorand pôsobí veľmi nenápadným dojmom, avšak môže byť z neho hlavný favorit. 22. apríla bolo svetu oznámené, že blockchain coinu ALGO sa stal uhlíkovo neutrálnym. Z hľadiska energetickej náročnosti mu nahráva aj fakt, že Algorand spolupracuje so španielskou fintechovou firmou ClimateTrade. Spoločnosť umožňuje firmám sledovať svoje emisie.
Dogecoin
Pre fanúšikov Elona Muska by tento výber nebol vôbec prekvapujúcim. DOGE používa na ťažbu najmä sieť Litecoinu, ktorá je postavená na využití Proof-of-Work. Energetickú náročnosť však zlepšuje algorytmus Scrypt, ktorý je jednak úspornejší aj rýchlejší. Podľa dátových centier TRG je spotreba za transakciu Dogecoinu približne 0,12 KWh.
Musk medzičasom zverejnil na svojom Twitteri anketu s otázkou, či by Tesla mala začať prijímať platby prostredníctvom Dogecoinu.
Do you want Tesla to accept Doge?
— Elon Musk (@elonmusk) May 11, 2021
Toto je dôvod, prečo je dnešný prepad Bitcoinu pozitívna správa pre kryptomeny