Izrael bude zdaňovať kryptomeny ako majetok

Novinky Izrael bude zdaňovať kryptomeny ako majetok.
Izrael bude zdaňovať kryptomeny ako majetok. Zdroj: shutterstock.com/Millenius
BitmarketsFlockers mobil

Izraelský daňový úrad (ITA) začiatkom týždňa potvrdil v profesionálnom obežníku, že krajina bude zdaňovať kryptomeny ako majetok. Toto vyhlásenie ukončuje dlhé obdobie napätia a neistoty, v ktorom doteraz žili izraelskí kryptoentuzialisti. Daňový úrad naznačil, že kryptomeny nie sú rovnaké ako fiat peniaze.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Daňový úrad vydal 12. januára návrh terajšieho obežníka, ktorý sa vzťahoval na virtuálne meny podľa tejto definície:

“Tieto meny budú považované za aktíva a výnosy z ich predaja budú klasifikované ako kapitálové výnosy.” 

Výška daní

V záverečnej verzii obežníka sa píše, že krypto bude zaťažené daňou z kapitálových výnosov, ktorá v Izraeli bude pre súkromných investorov 25% a 47% hraničnou sadzbou pre podniky. Informovala izraelská tlačová agentúra Haaretz.

Izraelská daň z pridanej hodnoty (DPH) sa pre jednotlivcov nebude uplatňovať, pretože kryptomeny sa považujú za nehmotný majetok používaný len na investičné účely. Podniky budú musieť DPH zaplatiť. V dokumente sa tiež uvádza, že ťažiari budú na účely DPH klasifikovaní ako “predajcovia”.

Šajar Strauss, advokát v izraelskej advokátskej kancelárii Ziv Sharon & Company, nesúhlasí s touto novou definíciou. Haaretz uvádza:

“Postoj agentúry ignoruje ekonomické skutočnosti. Podľa daňového úradu investovanie do exotickej meny niektorého tichomorského ostrova, ktorú nemožno použiť v Izraeli a mnohých ďalších krajinách, spĺňa definíciu meny. Preto má nárok na oslobodenie od dane. Investovanie do digitálnej meny ale nie”.

Regulácia ICO

V januári tiež izraelské daňové úrady vydali oznámenie všetkým kryptoinvestorom a zainteresovaným stranám v kryptopriestore o svojich zámeroch zdaniť ICO. Dotknutí  mali dva týždne na zaslanie svojich pripomienok.

V oznámení úrady uviedli, že projekty ICO, ktoré získali vyše 5 miliónov Nových izraelských šekelov (približne 4,3 milióna dolárov), musia dodržiavať zásady vedenia účtovníctva a peniaze z predaja tokenov sa musia zdaňovať.

Na záver

Je dôležité poznamenať, že izraelská vláda hľadá spôsoby, ako zdaňovať kryptomeny už od roku 2013. Aj keď úrady zverejnili oficiálne vyhlásenie, nie je  to koniec príbehu. Úradníci sa stále snažia formulovať zákony tak, aby si aj naďalej udržali vplyv na izraelský kryptopriestor.

Zatiaľ čo krajiny ako Španielsko a niektoré ďalšie vytvárajú daňové úľavy a právne predpisy, ktoré by uľahčili šírenie kryptomien, Izrael zvolil opačný prístup.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.