Zlato má za sebou ďalší pomerne zlý týždeň, od minulej analýzy sa situácia zase dosť zhoršila a dokonca sme sa dostali do cenového pásma, s ktorým sme kalkulovali v najviac bearish krátkodobom variante. Všetko má však dve strany mince, pretože sa kurz zlata dostal do pásma, ktoré by malo vydržať. Respektíve by nemalo byť také ľahké ho preraziť.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.
Prečo je vlastne zlato také slabé? Ako som podrobne upozorňoval v predošlých analýzach na Bitcoin, tak na dlhopisovom trhu sa ku koncu minulého týždňa začalo diať niečo, čo môže negatívne ovplyvniť všetky ostatné trhy. Bohužiaľ, trh so žltým kovom je napríklad oproti akciám a Bitcoinu v dosť zlej situácii, takže o to je citlivejší na negatívne vplyvy.
Aktuálna situácia na 1W TF spotového trhu (zlato)
Najprv by som chcel ukázať úplne čistý týždenný graf, aby každý čitateľ neskreslene chápal, ako na tom zlato v skutočnosti je. Od začiatku augusta stále klesáme, aj keď je pravda, že pokles zase po relatívne dlhej dobe graduje až v posledných niekoľkých dňoch. Okrem toho chcem, aby všetci pochopili, že napriek strednodobému poklesu, technicky je zlato stále v dlhodobom bull trende.
Čítajte: Bitcoin má za sebou najhorší týždeň a najlepší mesiac histórie! Ako bude pokračovať?
Aktuálna situácia na 4H TF spotového trhu (zlato)
Na 4H grafe dobre vidieť, k akému masakru na trhu so zlatom došlo. Od lokálneho high stratilo zlato viac ako 5 %, čo je na tomto konkrétnom trhu strašne veľa. Ono sa celkovo až tak nepredpokladalo, že kurz žltého kovu prerazí z klesajúceho kanála, ale taký dynamický pokles asi čakal málokto.
Respektíve s dropom až po S/R level 1 716 USD/uncu sa kalkulovalo skôr vo veľmi bearish scenári. Teraz skúsim v stručnosti popísať price action. Ako som už spomenul, prepad bol dosť dynamický a po krátkej konsolidácii na S/R úrovni 1 756 USD prebehol breakdown. Spomínaná hranica bola pokladaná za silnejšiu, takže jej pokorenie automaticky vyústilo do väčšieho výplachu.
Kurz šiel v každom prípade dole, vďaka čomu sme sa vrátili späť do cenových úrovní, kde sme boli naposledy v júni 2020. Na S/R leveli 1 716 USD/uncu nastal odraz, čo sa od spomínaného supportu aj očakávalo. Historicky to bola silná úroveň, okolo ktorej sa práve v rozmedzí apríla až júna tvorila cenová rovnováha.
Odraz sa ale vyfarbil ako obyčajný pullback s retestom S/R hranice 1 756 USD/uncu, ktorá sa potvrdila ako rezistencia. Po zamietnutí v tejto hladine sa cena „dopotácala” späť k S/R levelu 1 716 USD/uncu. Povedal by som, že sa teraz bude lámať chlieb, pretože prieraz cez support by asi vyústil do ďalšej gradácie poklesu. Možno však aj pochybovať nad tým, že to budú mať medvede až také ľahké.
Čítajte tiež: Ethereum stratilo 30 % za týždeň a Cardano rastie: Je ETH-ADA flippening reálny?
Indikátory
Na RSI bola dvojnásobná býčia divergencia, ktorá sa síce pekne uplatnila, ale potom pokles zase pokračoval. Pri tom čerstvom prepade dosiahli hodnoty indikátora až 21 bodov, čo už je celkom hlboko. Hodnoty sa teda určite stále nachádzajú veľmi blízko od prepredaného pásma, takže trh zostáva bohužiaľ slabší.
Na záver
Zlato je strašne špecifický trh, ktorý sa väčšinu času chová dosť odlišne ako napríklad akcie a Bitcoin. A bohužiaľ, aktuálne podmienky na trhu mu jednoznačne nesvedčia. Okrem toho inflácia v Spojených štátoch už niekoľko mesiacov stagnuje, takže tá motivácia zaisťovať sa je jednoducho malá. Nesmieme však zabúdať, že technicky je žltý kov stále v bull trende, takže sa možno čoskoro dočkáme aj zvratu v prospech expanzie.