Nedávno sme vás upozornili na konferenciu komunity okolo decentralizovanej burzy Uniswap, v ktorej sa diskutoval ďalší postup po skončení UNI farmingu. Uniswap token vznikol presne pred dvoma mesiacmi a do obehu sa už dostali všetky mince. Získať sa dali na úplnom začiatku cez veľký airdrop a samozrejme poskytovaním likvidity v AMM (Automated Market Maker) pooloch burzy.
Tak ako sme očakávali, peniaze po rozdistribuovaní všetkých UNI tokenov z burzy rýchlo utekajú. Hodnota kryptomien uzamknutých na Uniswape dnes klesla na polovicu. Padla tak z 3 miliárd na 1,5 miliardy, čím burza prišla o prvé miesto na stránke defipulse.
Pre UNI token a pre DeFi ekosystém je to dobrá správa
Odmeny fo forme UNI tokenov za posledné dva mesiace prilákali mnoho yield farmerov, ktorí v snahe vytvoriť zisk uzamkli svoje kryptomeny do AMM poolov a poskytovali likviditu pre traderov. Okrem nových UNI samozrejme za odmenu dostávali aj poplatky za obchodné transakcie.
Po dvoch mesiacoch však počet UNI v obehu dosiahol svoje maximum – 221 655 067 mincí. Pre majiteľov UNI je koniec farmingu dobrá správa. Inflácia skončila a tejto kryptomene teraz teoreticky nič nebráni, aby ďalej rástla.
1D UNI/USDT – BinanceJeden token sa dnes na Binance obchoduje za 3,53 $. UNI sa tak dostal nad rezistenciu na hladine 3$, i keď dnes už zaznamenal nepríjemný pokles o 8,5%. Cenu UNI pred piatimi dňami vystrelila správa, že komunita nechce ďalej predlžovať farming.
Je to dobrá správa aj pre samotnú burzu, ktorá teraz nájde nové ekvilibrium založené na skutočných ziskoch z poplatkov z obchodovania. Celé dva mesiace bola kapitalizácia tohto projektu umelo navýšená, čo bolo nefér aj voči ostatným projektom, o ktoré tak bol menší záujem.
„Zničil som si život!” Uniswap trader zaplatil poplatok 9500 $ za 120$ transakciu
Kam odišli peniaze z Uniswapu?
Kapitalizácia Uniswapu dnes podľa defipulse klesla o 1,5 miliardy dolárov. Kapitalizácia celého trhu padla o necelých 900 miliónov. Ako sme spomínali v minulom článku, v Uniswap AMM pooloch bolo uzamknuté Ethereum za takmer miliardu dolárov a veľké percento týchto coinov teraz vstúpilo do obehu.
Je možné, že majitelia ich vymenia za Bitcoin či fiat alebo si nájdu nový DeFi projekt. Niektorí možno využijú možnosť stakingu na platforme Ethereum 2.0. Aktuálne z Uniswapu do obehu vstúpili coiny za 900 miliónov, trh by to teda rozhodne mal pocítiť. To však môže ešte chvíľu trvať. Napríklad Ethereum dnes paradoxne rastie.
Ethereum v ohrození? Milión ETH vstúpi do obehu po ukončení UNI farmingu
Veľké zmeny v rebríčku DeFi projektov
Aktuálnym lídrom trhu je opäť projekt Maker, ktorý patrí medzi najstaršie a prakticky rozbehol celý ekosystém. Na druhom mieste sa nachádza WBTC – centralizovaný derivát Bitcoinu na Ethereum blockchaine. WBTC poskytuje ERC-20 tokeny kryté Bitcoinom podobne, ako napríklad Tether poskytuje ERC-20 tokeny kryté dolármi.
Uniswapu teraz na krk dýcha aj lending platforma Compound a TOP5 uzatvára lending platforma Aave. Šieste miesto okupuje druhý najväčší DEX súčasnosti, Curve Finance.
Môže Bitcoin dosiahnuť nové historické maximum pred tým, neź príde korekcia?
Chcete vedieť, ako je to teraz na trhu s kryptomenami? Bitcoin sa aktuálne správa podobne, ako v roku 2016. Ak sa naplní tento fraktál, čaká nás rast vysoko nad súčasné historické maximum. Včera večer sme sa o tom bavili na streame, rozhodne odporúčame pozrieť si ho. A prihláste sa na odber kanálu Bitlink, nech vám neujde naše video-spravodajstvo.