Ťažba kryptomien je na jednej strane veľmi jednoduchá záležitosť. Proste si zaobstaráte ťažobné zariadenie, zapojíte ho do elektriny a pripojíte ho k internetu. Následne vám v skratke toto zariadenie začne „vyrábať” kryptomeny. Na druhej strane je ale veľký rozdiel, ak sa niekto chce venovať ťažbe len pre zábavu alebo ju chce robiť ako biznis.
V druhom prípade je určite nutné starostlivo si vybrať, na čom bude človek ťažiť. V dnešnej dobe sa dá ťažiť skoro na všetkom – na stolnom počítači, notebooku, tablete, mobile alebo aj samotnom HDD. Možno sa tiež poobzerať aj po viac špecializovaných zariadeniach, ako napr. ASIC.
Odporúčame prečítať si: Ako najlepšie zarobiť na ťažbe kryptomien?
Najlepšie grafické karty (GPU) na ťažbu kryptomien
Ťažba na grafických kartách je jednou z najrozšírenejších metód ťažby kryptomien. Zostavíte si počítač s jednou a viacerými grafickými kartami, nainštalujete operačný systém, zapnete program na ťažbu, nastavíte parametre a ťažíte. Prvé, čo si musíte vybrať je to, či chcete ťažiť na grafických kartách s čipom AMD alebo nVidia. AMD majú dlhodobo lacnejšiu cenu za jeden MH/s (v prípade ťažby Etherea). Oproti tomu nVidia majú nižšiu spotrebu na MH/s.
Pri klesajúcom trhu, ako bol napríklad trh v rokoch 2018 – 2019, mali nVidie väčšie zisky. V rastúcom trende, ako to bolo napríklad v roku 2013 alebo 2017, mali AMD ziskovosť väčšiu o 20 – 35 %. V dnešnej dobe z AMD vychádza najlepšie RX5700XT. Z nVidia zase 1660Ti a 2080Ti. Pred pár týždňami prišla na trh nová generácia 3000 a predovšetkým nVidia 3080 má veľmi zaujímavé výsledky. Ale oproti rok starej RX5700XT má stále drahšiu cenu za MH/s (pri ťažbe Etherea).
Rolu hrá aj to, koľko grafických kariet dáte do jednej zostavy. V prípade použitia klasickej základnej dosky je maximálny počet 6 alebo 7 kusov. Do špecializovaných rack dosiek ich môžete dať kľudne 8. V prípade použitia základnej dosky určenej na ťažbu možno pridať aj 12, 13 a 18.
Rozhodne by som potom nešetril ani na procesore, pretože ak by ste sa rozhodli prejsť z Etherea napríklad na Grin, tak pri najlacnejších procesoroch budete mať problém udržať stabilný výkon. A ak sa vám stane, že sa zostava zasekne napríklad kvôli výkyvu v napájania zo zdroja, tak vám v tej chvíli neťažia všetky karty v danom stroji. Preto by som sa skôr prikláňal k 6 alebo 8 kartám.
Tieto AIC minery sú najlepšie na ťažbu Bitcoinu
Náš prvý ASIC bol Antminer S1. Kupovali sme ho v úplne prvej várke predajov a išli si pre neho rovno na colnicu, aby sme mohli čo najskôr ťažiť. Výkon bol oproti grafickým kartám neuveriteľný a spotreba veľa nízka. Jediný problém bol, že rovnaký nápad malo dosť veľa ľudí a obťažnosť ťažby tak raketovo rástla. Inými slovami, dostávali sme každý deň výrazne menej Bitcoinov ako deň predchádzajúci. Keby sme ho zapojili o týždeň neskôr, nikdy by sa nám jeho cena nevrátila.
V dnešnej dobe sa na ťažbu Bitcoinu používa predovšetkým Bitmain Antminer S19/Pro a MicroBT Whatsminer M30S++. Extrémne dôležité je mať veľmi lacnú elektrickú energiu a veľmi efektívnu vzduchotechniku. Tiež je nutné zabrániť akýmkoľvek stratám pri prenose elektriny, napríklad z dôvodu slabých káblov k zdrojom.
Výhodou ASIC zariadení je potom aj to, že kladú vysoký dôraz na používateľskú prívetivosť. Preto je veľmi jednoduché ich zapojiť a rozbehať. Problém nastane, keď budete chcieť zmeniť ich parametre a napríklad znížiť spotrebu alebo zvýšiť výkon. Táto zmena už taká jednoduchá nie je. Vyžaduje totiž oveľa vyššiu mieru vedomostí a napríklad Bitmain sa dlhodobo snaží čo najviac týmto zmenám zabrániť. Tiež je dôležité spomenúť, že asiky sú pomerne hlučné.
Zaujímate sa o ťažbu kryptomien? Zúčastnite sa nášho webináru. Je zdarma a začíname už o niekoľko dní!
>>>Pridať sa do webináru<<<
FPGA
Čiže programovateľné hradlové pole. Tu máte dve možnosti. Prvá je sa vydať cestou hotového riešenia napríklad v podobe Imperium F2 alebo Blackminer F1+. To sa správa veľmi podobne ako ASIC zariadenie. Druhá možnosť je, že si postavíte serverové riešenie, napríklad z Xilinix Alveo U200 Bittware CVP-13.
Tu už úplne neplatí to, že si ťažobný softvér jednoducho stiahnete z internetu, pretože ho je dosť poskromne a aby ste dlhodobo dokázali tento typ ťažby prevádzkovať, musíte mať celkom vysokú úroveň znalostí danej problematiky. A programátori FPGA sú naozaj veľmi drahá záležitosť.
Procesory CPU na ťažbu kryptomien
Ťažba na procesoroch začala dávať väčší zmysel, keď Monero prešlo na RandomX v októbri 2019. Tu vládnu predovšetkým procesory AMD. A najlepšou možnosťou je AMD EPYC 7742 (cena 190 000 Kč), ktorý má výkon okolo 43 000 h/s a spotrebu 225 W. Druhou možnosťou je AMD Ryzen Threadripper 3970X (cena 50 000 Kč) s výkonom 29 000 h/s a spotrebou 200 W.
V neposlednom rade potom môžete využiť napríklad AMD Ryzen 5 3600 (cena 5 500 Kč) s výkonom 7 200 h/s a spotrebou 95 W. Posledný spomínaný dáva zmysel do klasickej ťažobnej zostavy s grafickými kartami. Výkony berte s rezervou, záleží totiž na viacerých faktoroch.
Rád by som vás spoločne s našim ťažobným tímom pozval na unikátny webinár o ziskovej ťažbe kryptomien, kde sa dozviete všetko o aktuálnom ťažobnom know-how. Tu sa môžete zaregistrovať!
Ing. Michal Bezvoda
Zakladateľ a spolumajiteľ Starmine holdingu
Spolumajiteľ a technický riaditeľ 10x laboratory