FED ponecháva úrokové sadzby na minime – prognóza do roku 2023

Kvakomat PC bannerBitmarkets

FED stále ponecháva kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú. Pásmo sadzby sa pohybuje od 0 do 0,25%. Úroková sadzba z refinančných úverov sa pravdepodobne bude pohybovať pod nulou do konca roka 2023. FED tak pokračuje v politike udržiavania nízkych úrokov až do stavu maximálnej zamestnanosti.

Americký Federálny rezervý systém prisľúbil, že bude udržiavať kľúčovú úrokovú sadzbu nízku, kým inflácia nedosiahne cieľovú úroveň 2%. Ďalšou podmienkou má byť dosiahnutie maximálnej zamestnanosti na trhu práce. Predstavitelia Fedu očakávajú, že rovnaký stav nás čaká približne do roku 2023.

Nasledujúci obrázok zobrazuje vývoj kľúčovej úrokovej sadzby.

FED - uroková sadzba

Ak sa vyskytnú faktory, ktoré budú obmedzovať ciele Fedu, tak bude pripravený upravovať menovú politiku. Zamestnanosť a celková ekonomická aktivita sa za posledné mesiace výrazne zvýšili, avšak stále niesú na úrovni zo začiatku roka.

Čítajte tiež – Ropa sa znovu prepadáva – pripravte sa na lacnejší benzín a naftu

FED a jeho predpoveď na 3 roky

Inflácia je navyše stále tlačená smerom nadol. Dôvodom je hlavne slabý dopyt a značne nižšie ceny ropy. Fed predpovedá, že inflácia bude stagnovať pod úrovňou 2% najbližšie 3 roky.

Zameriava sa na priemernú infláciu, čo znamená, že umožní inflácii pohybovať sa pod 2%. Táto hladina je považovaná za strop cenovej stability po určitú dobu nasledujúcu po období, keď bola pod týmto cieľom.

Čítajte tiež – Priemerná mzda Slovákov historicky klesá – Čo môžeme očakávať v nasledujúcich mesiacoch?

Fed taktiež potvrdil, že bude naďalej nakupovať americké vládne dlhopisy, ktoré sú kryté hypotékou najmenej 120 miliárd dolárov mesačne. Nákupy by mali mať za následok stabilizáciu finančných trhov.

Hrubý domáci produkt Spojených štátov sa podľa odhadov zníži v roku 2020 o 3,7%. Ide tak o polepšenie oproti predpovediam z júna. Vtedy sa počítalo s poklesom až 6,5%. Klesanie HDP sa v roku 2021 predpokladá na úrovni 4% a v roku 2022 na úrovni 3%. V roku 2023 sa naopak už očakáva zotavenie a stúpanie HDP o 2,5%.

Miera nezamestnanosti má do konca tohto roka klesnúť na 7,6%. V júni bol odhad na hodnote 9,3%. Do roku 2023 sa má miera nezamestnanosti znížiť na 4%.

Čítajte tiež – Prečo ceny nehnuteľností rastú, keď prišla kríza? A prečo nájmy klesajú?

Ekonomika Spojených štátov poklesla v druhom štvrťroku kvôli dôsledkom koronakrízy v prepočte na celý rok o rekordných 31,7%. USA však už obnovilo vyše 22 miliónov pracovných miest. Tieto miesta zmizli z trhu práce v marci a apríli. Miera nezamestnanosti klesla v auguste na 8,4%, pričom v apríli vystrelila až na povojnové maximum 14,7%.

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.