Ropa od začiatku septembra znovu začala výrazne klesať. Dôvod je aj korekcia na akciovom trhu a posilňovanie doláru. Okrem toho sme svedkami druhej vlny koronavírusu najmä v Európe a Ázii.
OPEC+ zvyšoval produkciu ešte pred reálnym zotavením globálnej ekonomiky a dopytu. Cenu znižuje tak zvýšená ponuka barelov z krajín OPEC+, pričom dopyt sa reálne nestihol navýšiť.
Ropa Brent dosahovala maximum na hodnote 46,50$ a WTI dosahovala maximum na 43,75$ za barel. Od týchto maxím ceny klesajú už dva týždne. Nasledujúce grafy zobrazujú aktuálnu cenu oboch aktív. Takýto vývoj sa samozrejme odzrkadlí aj na PHM.
Čítajte tiež – Zabudnite na lacné nákupy na Aliexpresse! Našej vláde za ne budete platiť
Prečo ropa klesá?
Marže rafinérií klesajú z dôvodu vyššej ponuky nafty a leteckého paliva, pričom rastie dopyt po tankeroch, ktoré uskladňujú prebytočnú ropu. Dokonca aj Čína, najväčší spotrebiteľ ropy, zaznamenala pokles dopytu. Návrat k predvírusovým úrovniam dopytu po rope tak bude trvať omnoho dlhšie ako sa očakávalo.
Výpredaj, ktorý sme však tento rok už raz videli, sa nepredpokladá. Tohto roku však môžeme očakávať minimálne stagnáciu odvetvia.
Čítajte tiež – Priemerná mzda Slovákov historicky klesá – Čo môžeme očakávať v nasledujúcich mesiacoch?
Posledný týždeň bol ovplyvnený halvne aj informáciami amerického ministerstva energetiky o vývoji ropných zásob v USA. Zásoby sa totižto navýšili za týždeň o 2 milióny barelov. Analýzy nasvedčovali však s presným opakom a poklesom zhruba o 1,3 milióna barelov.