Celá moderná ekonomika je založená na inflácii. Všetky veľké fiat meny postupne strácajú svoju hodnotu, čo z nich robí otrasnú investíciu, no autoritám to dáva väčšiu moc. Môžu tak cielene pomáhať ekonomike, ktorá vďaka tomu rýchlejšie rastie, prípadne ju vytiahnuť z krízy. Teda, aspoň taká je teória a i keď v praxi sa často vyskytnú problémy, tento model funguje už desiatky rokov.
Nízka inflácia je pre EÚ veľký problém
Čo sa však stane, ak sa inflácia spomalí? Cieľom ECB pre tento rok je inflácia vo výške 2%. Bohužiaľ, podľa súčasných dát to bude podstatne menej čo je problém, pretože začína byť lacnejšie importovať produkty zo zahraničia, čo ukracuje domáce firmy o profity. Tie sú po uzavretí ekonomiky kvôli korone z prvej polovice roka dosť vyždímané a nezvládajú ďalšie straty. Problémom je aj posilňovanie eura voči doláru. Za tento rok sme oproti Američanom o 8% bohatší, čo na prvý pohľad vyzerá dobre, ale opak je pravdou.
Dnes vo Frankfurte zasadá rada ECB a inflácia bude rozhodne témou číslo 1. Na tomto stretnutí sa rozhodne, aká bude európska monetárna politika pre najbližšie mesiace. Centrálna banka sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne stimulovať ekonomiku väčším objemom stimulačných balíčkov. Cieľom je vytiahnuť región z recesie emitovanim nových peňazí a zvýšiť tak infláciu na 2%. Rovnaký cieľ má aj americký Fed. Po tlačovej konferencii vás budeme informovať, ako vyzerá nová monetárna politika. Ak vás to zaujíma, sledujte nás na facebooku a nenechajte si ujsť naše spravodajstvo.
Zaujíma vás ekonomika, Bitcoin a akcie? Pozrite si náš stream: