Európska únia pripravuje historicky najzásadnejší zákon o digitálnom obsahu a službách. Môžeme sa tak pripraviť na zmeny, ktoré sformujú budúcu podobu internetu a jeho fungovania.
Väčšina ľudí na svete využíva výhody firiem Facebook, Google a Apple no v posledných rokoch si uvedomujeme aj množstvo rizík, ktoré sú s nimi spojené. Tieto technologické firmy vytvorili úplne nový trh komunikačnej platformy a doterajšie pravidlá sa pri nich preukázali ako zastarané.
Ide hlavne o snahu zastaviť nenávistné správy a dezinformácie. Riziko plynie aj z ovplyvňovania volieb alebo referénd. Ďalšou rizikovou oblasťou sú úniky osobných údajov. Títo giganti dokonca cielene potláčajú na svojich platformách rodiacu sa konkurenciu.
Čítajte tiež – Nehnuteľnosti rastú najrýchlejšie od roku 2008 – aký vývoj nás čaká ?
Európska únia a jej úloha pri formovaní internetu
V posledných rokoch práve Európska únia udávala trend v nastavovaní pravidiel hry pre technologické firmy cez digitálnu politiku. Práve smernica o elektronickom obchode bola z veľkej časti zodpovedná za formovanie internetu za posledných 20 rokov. V súčasnosti však chýba regulačný orgán, ktorý je potrebný pri snahe regulovať takéto trhy.
Nový zákon o digitálnych službách
V reakcii na tieto výzvy začala Európska komisia konzultáciu o novom zákone o digitálnych službách, ktorým sa aktualizujú pravidlá zodpovednosti a bezpečnosti online platforiem. Na jeseň predstaví Európska komisia tento legislatívny balíček – Digital Services Act. Tento balíček má stanoviť nové pravidlá, podľa ktorých sa má riadiť internet.
Nový balík zákona o digitálnych službách by mal modernizovať súčasný právny rámec pre digitálne služby prostredníctvom dvoch hlavných pilierov:
- Po prvé, Komisia by navrhla jasné pravidlá stanovujúce zodpovednosť digitálnych služieb za riešenie rizík, ktorým čelia ich používatelia, a za ochranu ich práv. Právne povinnosti by zabezpečili moderný systém spolupráce pri dohľade nad platformami a zaručili by účinné presadzovanie.
- Po druhé, balík zákona o digitálnych službách by navrhoval pravidlá ex ante, ktoré sa vzťahujú na veľké online platformy, ktoré teraz určujú pravidlá hry pre svojich používateľov a ich konkurentov. Iniciatíva by mala zabezpečiť, aby sa tieto platformy správali spravodlivo a aby ich noví účastníci a existujúci konkurenti mohli čeliť novým spotrebiteľom, aby mali spotrebitelia čo najväčší výber a jednotný trh zostal konkurencieschopný a otvorený inováciám.
Čítajte tiež – Ropa na 5 mesačnom maxime – na lacný benzín môžeme zabudnúť
Vyjadriť sa môže každý
V rámci dôkladného a aktívneho konzultačného procesu Komisia začala verejnú konzultáciu na podporu práce pri analýze a zhromažďovaní dôkazov na určenie konkrétnych problémov, ktoré si môžu vyžadovať zásah na úrovni EÚ. Všetci európski a neeurópski občania a organizácie sú vítaní, aby sa zapojili do tejto konzultácie. Konzultácie budú otvorené do 8. septembra 2020.