V poslednej dobe sa množia žaloby na spoločnosť Ripple, ktorá v roku 2013 ponúkala svoj XRP token v neregistrovanom predaji cenných papierov. Množstvo investorov vtedy využilo príležitosť a vzhľadom na úspech tohto tokenu v rokoch 2016 a 2017, kedy sa jeho cena zvýšila o desaťtisíce percent, na ňom pravdepodobne zarobili pekné peniaze. Napriek tomu sa v posledných mesiacoch množí počet žalôb na Ripple kvôli ilegálnemu predaju XRP.
Situácia sa každým mesiacom vyostruje, no americká SEC sa k nej zatiaľ nevyjadrila. neostáva nám teda nič iné, než hádať. Je však stále jasnejšie, že Ripple za svoju chybu zaplatí. Spoločnosť preto hľadá všetky spôsoby, ako sa z toho dostať.
Našu najnovšiu analýzu XRP nájdete tu
Je alebo nie je XRP cenný papier? Bývalý člen CFTC v tom má “jasno”
Pomocnú ruku Ripplu podal bývalý člen CFTC Chris Giancarlo. Minulý týždeň publikoval štúdiu, v ktorej argumentuje, že XRP v skutočnosti nie je cenný papier a Ripple tak neporušil žiadne regulácie. Giancarlo v minulosti rovnakým spôsobom obhajoval aj Bitcoin a Ethereum, na túto prácu je teda ideálny. Bohužiaľ, už nerobí pre vládu. Pôsobí v súkromnom sektore a aby toho nebolo málo, vypláca ho práve Ripple. Konflikt záujmov je v tomto prípade úplne jasný.
A tak aj vyzerá Giancarlova argumentácia. Podľa webu cointelegraph.com je viac než chabá. Pri určovaní, či je niečo cenný papier, sa používa Howeyho Test, ktorý vznikol v roku 1946 na najvyššom americkom súde.
Cenný papier je:
„Zmluva alebo transakcia, ktorou osoba investuje svoje peniaze do spoločného podniku a v budúcnosti zo svojej investície očakáva zisky, ktoré vzniknú výlučne na základe činnosti organizátora (tvorcu ponuky).”
Bohužiaľ, XRP podľa všetkého spĺňa definíciu cenného papiera. Detailnú argumentáciu nájdete na webe cointelegraph, ktorý je zdrojom tohto článku.
Premýšľate nad nákupom alebo predajom XRP? Odporúčame si najprv prečítať tento článok – Pravda o tokene XRP ktorú nechcete počuť
https://kryptomagazin.sk/nazor-pravda-o-tokene-xrp-ktoru-nechcete-pocut/