Od poslednej analýzy na drahé kovy máme už dva týždne a teda je už naozaj načase urobiť ďalší update. Tá dynamika na trhoch začína celkom akcelerovať a zatiaľ je vývoj presne taký, ako som minule očakával.
Z technického hľadiska nedošlo k významným zmenám, ale podľa samotného price action môžeme s istotou tvrdiť, že nakupujúci tvrdo bojujú o to, aby zlato a striebro rástlo na hodnote. Sledujem predovšetkým kurz striebra, ktorý útočí na dlhodobú rezistenčnú trendovku, ktorá je fundamentom bear štruktúry na tomto čiastkovom trhu.
Aktuálna situácia na 1D TF trhu so striebrom (CFD)
V dobe spracovania minulej analýzy bol v grafe malý bullish pattern falling wedge, z ktorého naozaj nakoniec došlo k breakout up. Bohužiaľ, v nasledujúcich hodinách bol ten postup trochu chaotický, lebo zrazu býci na krátky okamih zaváhali. Následne však cena striebra povyrástla až do tesnej blízkosti rezistencie na leveli 18,485 USD/unca.
Boli sme teda zase vo veľmi tesnej blízkosti od dlhodobej rezistenčnej trendovky (červená prerušovaná). No na rezistencii postup ceny zlyhal a potom sme tu mali mierny pokles ceny. Zamietnutie na rezistencii teda máme, ale nie je to zatiaľ nič hrozné a stále je šanca, že býci budú chcieť pokračovať v nákupnom tlaku.
Vďaka vývoju kurzu za posledné štyri týždne máme v grafe zreteľný konsolidačný kanál. Niekedy sa tomu hovorí vymedzené obchodné pásmo a vyznačuje sa to stranovým pohybom ceny. Môžeme to v pokoji považovať za reakumulačné pásmo, po ktorom bude nasledovať ďalší pokus o prerazenie.
Tu je teda jasné, že je potrebné iba sledovať vývoj kurzu v rámci obchodného pásma. V prípade, ak by rupla spodná hrana, tak asi nasleduje nepríjemný výpredaj. Pri prerazení hornej hrany by zase analogicky malo dôjsť k zvýšeniu nákupného tlaku, ktorý by pomohol pri snahe konečne preraziť tú medvediu štruktúru trhu.
Indikátory
Z pohľadu RSI indikátora som celkom na vážkach, pretože vývoj krivky tohto indikátora nie je úplne v súlade s price action. Keby som mal byť veľmi technický, tak tu máme dokonca aj medvediu divergenciu, lebo sa nám urobilo len tesne vyššie lokálne high.
Na druhej strane vieme, že toho priestoru na prípadnú expanziu je dostatok. Avšak na to bude potrebné to momentum a podľa RSI práve chýba. To potvrdzuje aj vývoj kriviek indikátora MACD. A technicky tu máme taktiež medvediu divergenciu.
Aktuálna situácia na 1D TF spotovéhu trhu zlata
Na zlate bola v podstate veľmi podobná štruktúra, ako je teraz na trhu so striebrom. Mali sme tu stranový pohyb v rámci zakresleného obchodného pásma, z čoho 22. júna cena pumpla. Čoskoro po breakoute nasledoval throwback s retestom hornej hrany zaznačeného pásma, kedy sa teda potvrdila ako support.
Vlastne tým breakoutom bola prerazená aj S/R hladina 1 756 USD/unca. Nuž, v priebehu času bola snaha o mierny postup up, ale včera kurz akomak dumpol po S/R level 1 756 USD/unca. Nakupujúci hladinu využili na nákup, čím cenu zase vypumpovali späť.
V súčasnosti je target rezistencie v leveli 1 794 USD/unca a potom je predposlednou prekážkou hranica 1 837 USD/unca. Ak bude trh veľmi dynamicky postupovať, tak sa k historickému maximu z roku 2011 môžeme do začiatku augusta pokojne dostať.
Mnohí by mohli namietať, že počas leta nemožno očakávať akceleráciu vývoja, ale opak je pravdou. Pred rokom v takomto čase malo zlato veľmi dynamické obdobie, takže nevidím dôvod, prečo by sa to nemohlo opakovať.
Indikátory
Krivka RSI sa pohybuje tesne pod hraničnými 70 bodmi a ak chceme oveľa agresívnejší price action, tak je potrebné tú hraničnú oblasť prekonať. Z celkového hodnotenia indikátora vyplýva, že je situácia pokojnejšia, ale skôr hodnoty indikátora zostávajú vo vyšších reláciách. Na MACD je konečne po bullish crosse s pozitívnou zotrvačnosťou, tak uvidíme, ako dlho nám to vydrží.
Záver
Ja už tak nejako počítam s tým, že pri zlate prebehne otestovanie tej ATH hladiny z roku 2011. A keď kurz vyšplhal tak vysoko, tak časom kalkulujem aj s tým, že budeme mať historické maximum, po ktorom bude zlato pokračovať v ďalšej expanzii.
Čo sa týka striebra, tak táto komodita je môj najväčší favorit. Striebro je v kontraste so zlatom strašne lacné a ak sa konečne podarí preraziť z tej bear štruktúry, tak je ten potenciál zhodnotenia oveľa väčší.
Autor: Ing. Jaroslav Jarolím
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.