Talianske banky chcú eurocoin – EÚ sa chystá na predstavenie vlastnej kryptomeny

Crypto All Stars PCBitmarkets

O tom, že sa blíži vek štátnych kryptomien, nemôže byť pochýb. Čína nedávno ohlásila, že práca na backende ich digitálneho juanu je už prakticky hotová, v USA silnie hnutie za vytvorenie digitálneho dolára a Európska Únia silno podporuje vývoj digitálneho eura. O eurocoin je už teraz veľký záujem zo strany bánk. Vo francúzsku sa nedávno začali testovať prvé verzie eurocoinu, holandská centrálna banka sa ponúkla ako centrum tejto “decentralizovanej” európskej štátnej meny a najnovšie sa hlási aj konzorcium talianskych bánk známe ako Talianska banková asociácia (ABI).

KURZ – Vytvorte si vlastnú obchodnú stratégiu a Elliot Waves + 45% zľavy!

Prečo sú digitálne štátne meny dôležité?

ABI prijala nové pravidlá vzťahujúce sa na technológiu decentralizovanej databázy (DLT – blockchain) a digitálne meny vytvorené centrálnymi bankami (CBDC). Robia to hlavne kvôli možnosti stáť pri zrode eurocoinu, no týmto krokom sa zároveň pripravujú na záplavu CBDC v blízkej budúcnosti.

“ABI je pripravená podieľať sa na projektoch a experimentoch o digitálnych menách od Európskej centrálnej banky.”

ABI ďalej vo svojom vyhlásení rozoberala dôvody, prečo je dôležité vytvoriť štátne digitálne meny a aký vplyv budú mať na finančné trhy.

“Digitálne peniaze si musia získať plnú dôveru občanov. Preto že dôležité, aby tieto projekty absolútne podliehali reguláciám, boli kvalitne zabezpečené a imúnne voči únikom citlivých dát a aby nad nimi panoval neustály dohľad.”

Pre ABI sú “menová stabilita” a rešpektovanie regulácií vzťahujúcich sa na digitálne euro najvyššie priority.

“Existencia európskej digitálnej meny zároveň výrazne zredukuje záujem ľudí o alternatívy vytvorené súkromnými spoločnosťami, alebo (v prípade úplnej decentralizácie) neznámymi entitami, ktoré nemôžu byť identifikované a nepoznáme ich úmysly.”

Tieto projekty sú podľa ABI charakteristické vyššou mierou rizika, než alternatívy, ktoré podliehajú reguláciám.

Veľký odporca Bitcoinu končí ako riaditeľ SEC – Čo to bude znamenať pre kryptomeny?

Záver – neverte bankám a ich fejkovým digitálnym menám

Na prvý pohľad tieto argumenty znejú zmysluplne. My však nemáme plnú dôveru vo vládu či banky a spolu s väčšinou našich čitateľov zdieľame názor, že snahy regulovať či inak manipulovať s peniazmi a centralizovať moc sú dvojsečná zbraň. Na jednej strane, ak sú zmysluplne implementované, môžu krátkodobo pomôcť, no na strane dlhej, koncentrácia moci nakoniec vždy bude, vedome či nevedome, zneužitá v prospech úzkej skupiny ľudí.

Presne ako je to teraz, keď FED každý týždeň vytlačí stovky miliárd dolárov, ktoré rozdáva americkým bankám a po novom už aj priamo americkým spoločnostiam. Tieto doláre teraz vstupujú do obehu, čo vyplýva z podozrivo vysokých vkladov do amerických bánk a v konečnom dôsledku tieto prakticky spôsobia infláciu. Inflácia znehodnocuje kúpnu silu peňazí a v najbližších rokoch rozožerie úspory obyčajných ľudí.

Takže aby sme to zhrnuli, dajte si pozor na digitálne euro a podobné blufy a nezamieňajte si ich so skutočne decentralizovanými kryptomenami ako je Bitcoin, Litecoin či Ethereum. Rozdiel medzi nimi už naozaj nemôže byť väčší.

Rekordné vklady v amerických bankách – Kde sa nabralo toľko nových peňazí?

txbOkazio mobil