Nie je Bitcoin ako Bitcoin – Čerstvo vyťažené virgin coiny stoja o 20 % viac

BitmarketsBitmarkets

Väčšine z vás je asi jedno, aká je história vašich Bitcoin mincí, odkiaľ pochádzajú a kedy boli vyťažené. Nájdu sa však aj takí, ktorým to jedno nie je. Sú to ľudia, ktorí majú záujem o tzv. virgin coiny. Často týmto obchodníkom ani nevadí zaplatiť za ne o 10 – 20 % viac.

Čo sú to virgin coiny?

BTC mince sa dajú v prípade potreby nájsť v online databáze, a tak možno dohľadať komu skôr patrili. Investori totiž chcú mať „čisté” mince, ktoré za sebou nemajú čiernu minulosť. Mohli by sa k nim totiž dostať ukradnuté mince, ktoré by potom mohli poškodiť povesť firmy. Virgin coiny pochádzajú priamo od ťažiarov a neboli teda nikdy zalistované v online databáze. Tieto úplne nové mince teda nemajú žiadny záznam o svojom pohybe a sú ich prvým vlastníkom.

Tieto coiny vyhľadávajú hlavne inštitucionálni investori, ktorí za ne dokonca platia väčšiu hodnotu, než má aktuálne Bitcoin na burzách. Zvyčajne ide o 10 – 20 % navýšenie oproti market cene. Je to hlavne z dôvodu, že je ťažšie nájsť minera, ktorý ich týmto spôsobom predá. Títo kupci Bitcoinov pochádzajú z USA a ďalších regiónov s prísnejšími predpismi.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo teraz Bitcoin padá? Dáta naznačujú hlavný dôvod výpredajov

Bitcoin možno deliť do viacerých kategórií

2 % Bitcoinov s označením „Black” –  nachádzajú sa na známej adrese, ktorá má súvislosti s nelegálnymi aktivitami. Tieto mince by mohli byť vynaložené iba na čiernych trhoch. Burzy a banky by tieto mince okamžite zmrazili a začali vyšetrovanie s úradmi.

40 % Bitcoinov s označením „Grey” –  mince nevystopovateľného pôvodu. Legálne pôsobiaci obchodníci v niektorých krajinách pred prijatím platby potrebujú identifikovať vlastníka týchto mincí.

55 % Bitcoinov s označením „White” – mince s plne dohľadateľným pôvodom hneď od chvíle, kedy sa profitovali alebo prvýkrát predali. V budúcnosti by vlastníctvo bielych mincí umožnilo národným štátom uplatňovať zákony o legálnom vlastníctve tým, že by minerov nútilo prijímať iba transakcie podpísané dôveryhodnou bankou.

3 % Bitcoinov s označením „Virgin” – pôvodná myšlienka bola využívať ich ako menové rezervy pre prípad, že by Bitcoin nahradil fyzické zlato.

Záver

3 % virgin mincí je celkom dosť. Bohužiaľ okrem pôvodného využitia ich začali používať tiež inštitucionálni investori. Nedivím sa ich rozhodnutiu, potom ale nezostáva dostatok coinov pre menové rezervy. Hlavne po halvingu, ktorý sa očakáva tento rok, sa zníži produkcia virgin coinov o polovicu.

Čo čítať ďalej?

Prečo Hodleri nepredajú BTC ani počas najbližšieho ATH? – A vy by ste tiež nemali!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.