Hrozivá štatistika požiarov v Austrálii – Pozrite sa, čo všetko napáchali

Okazio PCBitmarkets

Takmer 11 miliónov hektárov zhorelo. Stále viac ako 120 požiarov sa šíri po celej krajine.

Austrália je uprostred jedného z najextrémnejších požiarnych období v svojej histórii, s takmer 11 miliónmi hektárov spálených a viac ako 120 požiarmi, ktoré stále zúria po celej krajine. Dažďové búrky priniesli v posledných dňoch úľavu a potlačili niektoré z horúčav, ale ohňová sezóna ešte zďaleka neskončila.

Prečo vyniká táto ohnivá sezóna?

Oblasť s veľkosťou Islandu bola zničená požiarmi v niekoľkých posledných mesiacoch. Pri austrálskych požiaroch zahynulo najmenej 29 ľudí vrátane štyroch hasičov. Chýbajú desiatky ďalších a tisícky domov boli spálené na popol.

Mohlo by vás zaujímať: 4 kľúčové faktory potrebné pre zamestnania budúcnosti – Ktoré odvetvia budú prosperovať?

Najľudnatejší štát Austrálie, Nový Južný Wales, bol obzvlášť postihnutý. Niektoré požiare sa rozšírili na stovky tisíc hektárov, ničili lesy a poľnohospodársku pôdu. Najväčší oheň spálil viac ako 500 000 hektárov.

Vláda Nového Južného Walesu vyhlásila v polovici novembra mimoriadny stav, ktorý pohotovostným službám poskytuje viac právomocí evakuovať ľudí z ich domovov. Podľa štátnej hasičskej služby bolo do 21. januára zničených viac ako 2 300 domov a ďalších 900 bolo poškodených. V susednej Viktórii bolo poškodených takmer 390 nehnuteľností.

Sú najhoršie požiare za nami?

Požiarna sezóna v Austrálií zvyčajne trvá od októbra do marca, pričom južné štáty Victoria a Tasmánia majú tendenciu byť najviac zasiahnuté ku koncu tohto obdobia. Požiare Čiernej soboty, ktoré zasiahli Victoriu vo februári 2009, zabili 173 ľudí a zničili viac ako 2 000 domov.

„Najhoršie horúčavy môžu ešte prísť,” vysvetlil pán Gissing. „Vrchol sezóny je zvyčajne vo februári. A tam ešte nie sme.”

Požiare mali tiež ničivý vplyv na voľne žijúce zvieratá. Podľa jedného odhadu Chrisa Dickmana, profesora ekológie na univerzite v Sydney, bol počet zvierat usmrtených požiarmi v tejto sezóne 1,25 miliárd.

Oheň bez dymu neexistuje

V meste Melbourne množstvo popola vo vzduchu vyvrcholilo 14. januára, keď priemerná hladina malých častíc, meraná PM2,5, bola 158 μg/m³ – takmer o 30 % vyššia ako úroveň zaznamenaná v Naí Dillí a Šanghaji. To sa rovná fajčeniu siedmich cigariet denne.

Už cítiť hospodárske dôsledky

Rozsah hospodárskeho vplyvu nebude známy mesiace, ale počiatočné odhady pre niektoré z najviac postihnutých sektorov sú alarmujúce. Do polovice januára bolo v tejto sezóne podaných takmer 14 000 poistných udalostí za škody spôsobené požiarom. Celková požadovaná suma bola 1,34 miliárd dolárov, podľa austrálskej rady pre poistenie takmer dvojnásobok oproti predchádzajúcemu týždňu.

Mohlo by vás zaujímať: Vydarený nájazd hackerov – Ďalší úspešný 51% útok na jeden z forkov BTC

Teplejšie podnebie poukazuje na zvyšujúce sa riziká

Minulý rok bol podľa meteorologického úradu v krajine najhorúcejšie a najsuchšie obdobie v zaznamenanej histórii Austrálie. V Sydney bola doteraz najvyššia teplota – 48,9 °C – zaznamenaná tento mesiac. Rekordné maximum 43,6 °C sa dosiahlo aj na letisku v Canberre, čím sa prelomil predchádzajúci rekord z roku 1968.

Teplé a suché podnebie spojené so silným vetrom vytvára ideálne podmienky na šírenie požiarov. So stále častejším výskytom sucha a horúčav existuje riziko, že k takýmto požiarom môže dôjsť znova.

Zdroj:
amp.ft.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.