Nemeckí poľnohospodári vinia Nemecko zo straty úrody v dôsledku zmien počasia. Rozhodli sa konať a svoju krajinu zažalovali, pretože podľa nich nemecká vláda dostatočne nenapĺňa ciele v oblasti klimatickej zmeny. Ich žaloba bola dosiaľ neúspešná – inšpiruje ďalších?
Nemeckí farmári sa búria
S postupným rozširovaním znalostí, ale aj s rastúcou komplexnosťou a komplikovanosťou ľudského života sa okrem iného rozširujú aj spôsoby, ako zažalovať vlastný štát. Nový typ občianskej angažovanosti tentoraz pocítilo Nemecko.
Niekoľko rodín organických farmárov tvrdí, že ich úroda bola zničená zmenami počasia, ktoré nastali v dôsledku klimatickej zmeny. Rozhodli sa preto zažalovať Nemecko, ktoré podľa nich dostatočne nenapĺňa ciele v oblasti klimatickej zmeny. Ide o prvý súdny spor tohto druhu v Nemecku.
Nemecko žalobu zamietlo
Napriek snahám farmárskych rodín nemecký súd žalobu zamietol. Podľa súdu ciele v oblasti klimatickej zmeny vytýčené do roku 2020 nie sú právne záväzné, a preto sa žaloba zamieta. Poľnohospodári budú musieť skloniť hlavy alebo hľadať iné spôsoby odškodnenia.
Podľa reportérky Euronews, ktorá sa zúčastnila súdu, zainteresovaní farmári a farmárky výrazne pociťujú negatívne dôsledky klimatickej zmeny už dlhšie než posledné dva roky. Tieto poľnohospodárske rodiny zažili drastické záplavy v roku 2017, aj následné suchá v roku 2018.
Nemecko a klimatická zmena
Expertka na klimatickú zmenu z Greenpeace súdny prípad komentovala slovami:
„Od roku 2007 nemecká vláda opakovane uviedla, že chce do roku 2020 znížiť emisie skleníkových plynov o 40 %. Naplnenie tohto cieľa vyžaduje veľa opatrení, ktoré už vláda mohla prijať, aby emisie znížila. Najzreteľnejším je zastavenie činnosti uhoľných elektrární, pretože práve tie sú jedným z najväčších producentov skleníkových plynov v Nemecku.”
Zároveň zdôraznila historický význam a zodpovednosť Nemecka. Nemecko je jednou z najbohatších priemyselných krajín, a preto má podľa nej špeciálnu zodpovednosť prihlásiť sa k emisiám, ktoré vypustilo do ovzdušia už v minulosti a ktoré tejto krajine umožnili stať sa špičkou v oblasti technológií aj priemyslu.
Angela Merkelová nedávno ohlásila balík s rozpočtom 50 miliárd eur, ktorý cieli na problémy spojené so životným prostredím. Kritici a kritičky Merkelovej však argumentujú, že je to príliš málo a najmä príliš neskoro.
Čo čítať ďalej?
Výsadba stromov proti klimatickej zmene – Konať treba teraz!
Zdroje:
euronews.com
cnn.com