Rýchlejšie vedecké objavy vďaka umelej inteligencii? Onedlho zrejme áno!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Umelá inteligencia je na vzostupe a jej využitie v bežnom živote, ako aj v technologickom svete je stále bežnejšie. Po novom plánuje umelú inteligenciu využiť aj Americké ministerstvo pre energetiku. Chcú totiž prestavať superpočítače na výkonné stroje umelej inteligencie (AI). Ako dôvod uvádzajú, že chcú zvýšiť rýchlosť objavovania nových vedeckých poznatkov a technológií.

Ďalšie využitie umelej inteligencie

Ministerstvo energetiky USA (DOE) plánuje významnú iniciatívu, keďže chce použiť umelú inteligenciu (AI) na urýchlenie vedeckých objavov. Na tieto účely plánujú požiadať kongres o 3 až 4 miliardy dolárov v priebehu najbližších 10 rokov.

Earl Joseph, generálny riaditeľ spoločnosti Hyperion Research, ktorá sleduje finančné výsledky v oblasti AI, to považuje za dobrý východiskový bod. Financie, ktoré sa týkajú tohto projektu, sú skromné, pretože je to málo v porovnaní s investíciami, ktoré do AI dáva Čína.

Investície do AI rastú

Podľa IDC, spoločnosti zaoberajúcej sa analýzou trhu, sa očakáva, že celosvetové financovanie AI v tomto roku dosiahne 35,8 miliardy dolárov, čo je o 44 % viac ako v roku 2018. Spoločnosti vidia v AI obchodné výhody. Pomáha napríklad bankám odhaľovať podvody s kreditnými kartami. Ropné a plynárenské spoločnosti ju používajú na určenie produktívnych vrtných miest v hromade geologických údajov.

Okrem veľkých firiem a spoločností sa do tejto „AI horúčky” púšťajú aj vlády. Vo februári podpísal prezident Donald Trump výkonný príkaz na spustenie americkej iniciatívy pre umelú inteligenciu. Suma 1 miliarda dolárov ma pokryť výskum umelej inteligencie a strojového vzdelávania vo všetkých civilných agentúrach v súlade s Úradom pre vedu a techniku ​​USA. Ministerstvo obrany USA hľadá podobnú úroveň financovania aj pre neklasifikované vojenské programy AI.

V roku 2017 Čína oznámila národný plán AI, ktorý sa zameriava na globálne vedúce postavenie a plánovaný komerčný trh AI v hodnote 1 bilión jüanov (140 miliárd dolárov) do roku 2030. A Európska únia sa zaviazala minúť do roku 2020 20 miliárd EUR.

AI nenahradí vedcov, ale zefektívni ich prácu

Úradníci DOE tvrdia, že iniciatíva AI pomôže udržať vedúcich pracovníkov USA v popredí. Hoci DOE ešte musí podrobne opísať svoj program, je pravdepodobné, že bude zahŕňať financovanie národných laboratórií na optimalizáciu existujúcich superpočítačov pre AI. Iniciatíva nielen urýchli analýzu údajov, ale môže tiež zvýšiť tempo zberu údajov tým, že použije AI na predloženie hypotéz a navrhne nové experimenty. Je však dôležité podotknúť, že umelá inteligencia NENAHRADÍ vedcov. Dokáže však výrazne urýchliť a zefektívniť ich prácu – a to je dôvod, prečo je o umelú inteligenciu tak veľký záujem.

Čo čítať ďalej?

Záhadná vesmírna misia – Raketoplán pristál na Zemi po 780 dňoch

Zdroj:
Sciencemag.org

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.