Bitcoin si po dlhšej dobe vyžiadal pozornosť kvôli dvom nepriaznivým vývojom. Prvým z nich je spustenie platformy Bakkt, ktoré nedokázalo zapôsobiť na zákazníkov. Druhým dôvodom je, že sa po mesiacoch konsolidácie jeho cena výrazne znížila, čo vyvolalo paniku, že by sa mohol prepadnúť až na hodnotu 4 000 dolárov a menej. To hrá samozrejme do karát špekulantom, ktorí tvrdia, že je Bitcoin „mŕtvy”, lenže opak je pravdou.
1. Bitcoin je iba v ďalšej bubline, ktorú však prežije
Bitcoin kritici tvrdia, že kryptomeny nie sú nič iné než bubliny. Myslia si teda, že kryptomena číslo jedna čoskoro praskne a bude kráčať po stopách ďalších bublín z minulosti. Takých, akými boli Tulipánová horúčka z roku 1634 a Juhomorská bublina z roku 1719.
Lenže má aj zástancov. Podľa Jamesa Todara zo spoločnosti Blocktown Capital tieto nelikvidné bubliny pretrvávali iba tri roky. Oproti tomu BTC neustále rastie desať rokov a jeho denný objem činí miliardy dolárov.
2. Objemy futures výrazne rastú
Ďalším znamením, že kryptomena nie je „mŕtva”, je neustále rastúci objem regulovaného trhu s futures. Podľa Bitwise činil v auguste 2019 priemerný denný objem obchodovania s Bitcoin futures 234 385 300 dolárov. Okrem toho sa percento objemov Bitcoin futures v porovnaní s množstvom Bitcoinov rýchlo zvýšilo. V marci 2018 to bolo menej než 10 %, avšak v auguste 2019 to už bolo cez 20 %.
3. Bitcoin je najrýchlejšie rastúcou menou na svete
Bitcoin je teraz v trhovej kapitalizácii súčasťou 30 najväčších mien na svete. Prekonal napríklad kolumbijské peso alebo novozélandský dolár. Ešte dôležitejšie je, že má veľa priestoru na rast, pretože je v porovnaní so zlatom stále malý.
Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečná hazardná hra dominuje Ethereum blockchain – O čo ide?
4. Väčšie bezpečie pre kryptomeny
Ďalším z dôvodov, prečo sa do Bitcoinu vrhá viac ľudí, je to, že si môžu kúpiť kryptomenu s vedomím, že ich digitálne aktíva sú bezpečné a poistené renomovanými regulačnými štruktúrami. To znamená, že sú ich investície vo väčšom bezpečí než na začiatku.
Vzhľadom na to, že na tieto platformy dohliadajú regulačné orgány (ako príklad môžeme uviesť Bakkt), klienti si nemusia robiť starosti s hackovaním alebo neočakávanými udalosťami, ako je napríklad smrť generálneho riaditeľ burzy.
5. Návratnosť investícií do Bitcoinu
Posledným znakom sú jeho ohromujúce výnosy v priebehu rokov. Tí, ktorí si v roku 2012 zakúpili Bitcoiny, keď bola zriadená zmysluplná infraštruktúra a utility, zvýšili svoje investície o 199 527 % za sedem rokov. To z Bitcoinu robí zaujímavý projekt, do ktorého budú ľudia a spoločnosti investovať aj naďalej.
Záver
Dúfam, že vám článok pomohol v rozmýšľaní, či má Bitcoin stále cenu. Všetko sú to výsledky, ktoré urobil za ani nie 10 rokov a sú skutočne ohromujúce.
Čo čítať ďalej?
Marcus Treacher z Ripple: Libra bude plne kontrolovaný systém Facebooku!
Zdroj:
ccn.com
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan.