Guvernér britskej centrálnej banky navrhuje globálnu kryptomenu

BitmarketsBitmarkets

Guvernér Anglickej banky Mark Carney predložil návrh na vytvorenie nadnárodnej, globálnej digitálnej meny, ktorá by mala slúžiť ako náhrada dolára pre svetovú ekonomiku. Kryptomeny sa tak dostávajú do povedomia celého finančného sveta. 

Kryptomeny sú riešenie

Kým fanúšikovia kryptomien už dlhú dobu vedia, že majú na dosah revolúciu vo finančníctve, tak svetové špičky začínajú nové technológie oceňovať až teraz. Po kritickom vyjadrení Trumpa k Bitcoinu prichádza ďalšia významná reakcia z najvyšších poschodí politiky.

Analýza ceny BTC – VIDEO analýza – Praskne Bitcoin a jeho dominancia a začne konečne altcoin season?

Guvernér centrálnej banky Veľkej Británie novo navrhol vytvorenie globálnej digitálnej meny, ktorá by bola vydávaná centrálnymi bankami. Cieľom je vytvorenie stabilného prostredia na bezpečný, medzinárodný obchod. Je však ťažké tvrdiť, že by išlo o kryptomenu, pretože obrysy, v ktorých Carney svoj nápad opísal, nie sú jednoznačné.

Prirovnal totiž návrh globálnej meny k Libre od Facebooku. Pri tej sa dá však špekulovať, či je to kryptomena. Kryptomeny totiž majú špecifické vlastnosti, ako sú neutralita, verejnosť, nezastaviteľnosť a nepodliehajú centrálnej entite. V prípade navrhovanej digitálnej meny sú tieto vlastnosti veľmi nepravdepodobné. Išlo by tak o hybridnú technológiu s pochybnou decentralizáciou.

Prečo potrebuje svet globálnu menu?

Dôvody sú dva. V prvom rade vznik BTC vytvoril celé nové odvetvie technológií. A práve tie inovujú priestor financií extrémne rýchlo. Centrálne banky tak majú na dosah nový nástroj, ktorý by sa pravdepodobne podobal XRP. XRP obetovalo na oltár rýchlosti decentralizáciu. A práve o tú vlastne centrálne banky nestoja.

Na podobnom princípe by sa tak dala vystavať globálna a bankami uznávaná mena, ktorú by spoločne národné štáty spravovali. Vo všeobecnosti teda ide o technologický pokrok, ktorý umožní v podstate okamžité vyrovnávanie záväzkov medzi dvoma stranami a to naprieč celou zemeguľou.

Druhým dôvodom je zase jednoduchá kontrola nad danou menou. Systém digitálnym mien je hlboko modifikovateľný a v podstate je možné vytvoriť presne takú menu, ktorú centrálne banky budú chcieť.

Prečo globálna mena nevznikne

Hoci je Carneyho návrh logický a pekný, tak sa na realitu s veľkou pravdepodobnosťou nikdy nepretvorí. Existuje na to veľa dôvodov a hneď prvý je kritický. Protekcionizmus zo strany USA. Dolár je momentálne hlavnou, globálnou menou. USA však nemajú žiadny dôvod na to, aby podporovali akúkoľvek inú menu, ktorú by tamojší štát nemal pod kompletnou kontrolou.

Dohody na medzinárodnej úrovni navyše nie sú fakticky až také predstaviteľné. Obzvlášť v takej úzkej forme spolupráce. USA sa nebudú chcieť vzdať dominantného postavenia za žiadnu cenu. Čína bude skeptická k spolupráci so západnými veľmocami a Rusko si bude chcieť udržať nacionalistickú víziu, ktorá nezahŕňa hlbokú, integrálnu spoluprácu na globálnej úrovni.

Takže, čo vlastne návrh globálnej meny prináša? Je to ďalšia pozornosť upretá na kryptomeny, ktoré sú dôležité pre celý priestor blockchainu. Hoci nádeje na vznik globálnej meny sú minimálne, tak Bitcoin a ďalšie kryptomeny získajú ďalších päť minút slávy na globálnom, finančnom pódiu.

Čo čítať ďalej:

Bitcoin bude ďalej rásť. Hashrate ukazuje smer ceny a čakajú nás nové ATH

Zdroj:
bitcoinist.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

txbtxb