Každý z nás má niekedy pocit, že nemá v práci na nič čas. Niektorým sa to stáva pravidelne, iným menej často, avšak všetci dobre vieme, že sa to stáva. Prečo ale? Čo také všetci robíme, že sa ocitneme v situácii, kedy nemáme absolútne na nič čas a naopak stresu máme na rozdávanie? Tu je 7 veľmi častých spôsobov, ako zabíjame náš drahocenný čas najmä v práci a ani o tom nemusíme vedieť.
1. Slovo „áno” používame pričasto
Stáva sa vám (najmä v práci), že vás kolega požiada o pomoc a vy nechcete odmietnuť? Nechcete vyzerať ako sebecký kolega a tak poviete „áno.” Že radi pomôžete. To vás však dostane do veľkej časovej tiesne a vy neviete, kde skorej začať a či stihnete všetko dokončiť. Sú vaše povinnosti menej podstatné ako tie vášho kolegu? Stavím sa, že odpoveď je „nie.” A tú by ste mali sem-tam použiť aj v práci.
2. Neustále rozptyľovanie
Tento bod je veľmi podstatný, pretože si neraz možno neuvedomujete, ako často ste vyrušovaní. Zazvoní telefón, pípne správa, kolega sa niečo opýta a už ste stratili pozornosť od činnosti, ktorú vykonávate. Toto vyrušovanie a rozptyľovanie však musíte obmedziť (ideálne takmer na nulu). Je to totiž jeden z hlavných dôvodov, prečo sa vám nemusí dariť odovzdať vašu prácu načas alebo bez stresu.
3. Máte okolo seba neporiadok (najmä na vašom stole)
Ako sa hovorí, 100 ľudí 100 chutí, avšak patričný poriadok na vašom pracovnom stole je určite potrebný. V úplnom neporiadku sa vôbec nedá vyznať tak, ako keď máte všetko na svojom mieste. Prehrabávanie sa cez množstvo papierov, hľadanie niečoho, čo píše (pravidlo býva, že žiadne pero nepíše v momente, keď to potrebujete) a podobne. Istý systém je teda potrebný na to, aby ste mohli efektívne pracovať a šetrili tak svoj čas.
4. Prehnaný perfekcionizmus
Ste poriadny pracant? Dalo by sa povedať, že až „makač” a všetko, čo odovzdáte, musí byť na 10 000 % správne a úplne bezchybné? Tak aj toto môže byť dôvodom, prečo ste niekedy v časovej tiesni. Nad každým projektom strávite až priveľa času a tak do ďalšieho projektu vstupujete už „neskoro.” Práve preto by ste mali skončiť s daným projektom v momente, keď zistíte, že sa zaoberáte až príliš nepodstatnými detailmi.
5. Nesprávne rozdelenie úloh
Sčasti by sa dalo povedať, že neviete, čo máte robiť. Je toho naozaj veľa a nielenže netušíte, čo máte robiť, ale aj cítite, že na túto úlohu nie ste ani zďaleka ten pravý. Čo robiť v tomto prípade? Máte sa snažiť bojovať s danou úlohou alebo radšej poprosiť o preradenie danej úlohy na niekoho iného? Ak nechcete strácať čas, tak druhá možnosť by mala byť pre vás vhodnejšia, pretože tá prvá, by vás mohla dostať do poriadnych časových problémov.
6. Nedostatok motivácie
Vééééľký problém, ktorý sa na pracoviskách môže vyskytovať naozaj často. Ako ostať motivovaný? Alebo ako sa naozaj udržať v štádiu, kedy vás práca baví a chcete robiť viac (obrazne povedané samozrejme)? Na to pochopiteľne neexistuje jedna správna odpoveď. Ale ak aj nie ste motivovaní, vidina ďalšieho projektu určite môže zvýšiť vašu produktivita a takisto vás aj poriadne namotivovať. To by vám následne mohlo pomôcť k včasnému dokončeniu vašej aktuálnej úlohy.
7. Nedorozumenia s ostatnými
Nad týmto by ste sa možno nikdy nezamysleli, ale nedorozumenia vás môžu pripraviť o poriadne množstvo času. Prerábanie rôznych úloh, či už po sebe (pretože s nimi šéf nebol spokojný) alebo po kolegoch, s ktorými ste sa nepochopili, vás môže poriadne časovo obmedziť. Práve preto by ste mali mať vždy jasno v tom, čo máte robiť.
Záver
Pokiaľ sa teda často dostávate do časovej tiesni v práci a neviete, ako sa toho zbaviť, možno si treba prečítať zoznam vyššie. Môžete tam nájsť niekoľko dôvodov, prečo ste v práci v strese a pri akých aktivitách najčastejšie zabíjate čas.
Čo čítať ďalej?
Víkend nám opäť zamiešal karty – mieri Bitcoin na 8 000 dolárov?
Zdroj:
european-business.com