Kryptomeny v roku 2019 viditeľne naberajú na sile a ich momentum je len ťažko zastaviteľné. Symptómom tohto procesu je aj hanenie a rôzne narážky zo strany šéfov a vysokých manažérov zabehnutých finančných inštitúcií. Po tweete prezidenta USA o Bitcoine (viac tu) a preslove šéfa FEDu (viac tu) – privátnej inštitúcie, ktorá má monopol na tlačenie amerických dolárov, svoj komentár pridal aj James Bullars – šéf pobočky FEDu zo St. Louis.
„Kryptomeny a ich proponenti možno nevedomky hľadajú nesprávnu cestu v snahe vyriešiť dôležitý problém spoločnosti, ktorým je snaha pomôcť presunu „hodnoty” na voľnom trhu.”
Inými slovami – Kryptomeny sa síce pokúšajú vytvoriť lepšiu alternatívu k fiatu (resp. k štátnym menám), ale nepodarí sa im to. Neprekvapivý názor od človeka, ktorý v podstate reprezentuje súčasný finančný systém založený na fiat menách.
Bullard says he views cryptocurrencies as new entrants into the ongoing global currency competition #CEBRA19 https://t.co/KDsfWpJKcg pic.twitter.com/1EHP4CuhlB
— St. Louis Fed (@stlouisfed) July 19, 2019
James Bullard o globálnom trhu s menami
James vo svojom reporte píše o konkurencii na globálnom trhu s menami. Jeho jasným lídrom je hlavná svetová rezervná mena dolár a nesmieme zabudnúť ani na euro alebo japonský jen. Tieto meny z väčšej časti zabezpečujú presun hodnoty medzi globálnymi a lokálnymi firmami na tejto planéte.
Zmienil sa však aj o ďalších menách, ako napr. cigarety, ktoré sa chvíľu používali ako mena počas druhej svetovej vojny. Samozrejme, spomenul aj kryptomeny, no nezabudol dodať, že na to idú zle.
„Bitcoin má vysokú volatilitu a to sa pravdepodobne nikdy nezmení. Nie je dostatočne spoľahlivý a práve preto to nie je spoľahlivá mena.”
Môže vás zaujímať: Predseda FED v kongrese – Bitcoin a Libra môžu ohroziť dolár
To výrazne odporuje názorom ľudí z krypto-komunity, ktorí tvrdia presný opak. Bitcoin a ďalšie kryptomeny vďaka ich otvorenej podstate a rezistencii voči cenzúre po čase aspoň čiastočne preberú rolu štátnych mien a stanú sa z nich meny budúcnosti. Globálna adopcia je nevyhnutná.
Momentálne samozrejme nie je jasné, ktorá strana má pravdu. V každom prípade, krypto za posledných desať rokov ukazuje, že táto technológia má potenciál.
Záver – To, čo sa deje, je malý zázrak
Rôzne „negatívne” vyjadrenia od prezidenta, šéfa a manažmentu FEDu na margo kryptomien z krátkodobého hľadiska nemajú veľký význam. V skutočnosti sú však extrémne dôležité, pretože otvárajú možnosť diskusie a spochybnenia aktuálneho status quo.
Súčasný finančný systém preukázateľne poškodzuje väčšinu populácie a slúži úzkej skupinke bohatých a ako taký nie je dlhodobo udržateľný. Snahy o zachovanie tohto chorého systému sú zrejmé. Tu je príklad:
Sherman: The federal government has a monopoly on the creation of money and anything that threatens this monopoly should be made illegal.
— Mati Greenspan (@MatiGreenspan) July 18, 2019
“FED má monopol na tvorbu peňazí a čokoľvek, čo tento monopol narušuje by malo byť postavené mimo zákon.”
Neviem ako vy, ale ja považujem tento názor za chorý. Centralizácia moci je z dlhodobého hľadiska neudržateľná a bude zneužitá. Posun smerom k technológiám a systémom, ktoré sú inherentne férovejšie sa nedá zastaviť.
Je Bitcoin odpoveďou na súčasný nefunkčný systém fiat mien? Pravdepodobne nie. No je to skvelý začiatok.
Čo čítať ďalej?
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.