Ako poslednú, ale nie menej dôležitú tému si predstavíme Scam earning aplikácie (ďalej ako SEA). Aplikácií s témou kryptomien je obrovské množstvo priamo v Google play na Android zariadeniach. Apple zariadenia našťastie (alebo bohužial?) akúkoľvek aplikáciu, ktorá by súvisela s kryptomenou zatiaľ odmietajú.
Pre Android je možné stiahnuť veľa aplikácií fungujúcich ako android walletky. Ďalšie aplikácie fungujú ako faucety, pomocou ktorých si viete nejaké krypto nazbierať sledovaním reklám, vyplnením captcha overovania a podobných činností. Takáto aplikácia sa nazýva zárobková –earning. A o týchto si teraz napíšeme trochu viac.
Niektorí tzv. zberatelia krypta idú doslova po každej aplikácii, ktorá je schopná dať im nejaké centy v kryptomenách. Najčastejšie viete získať kryptomeny Dash, Doge, Bitcoin (samozrejme len v desiatkach satoshi), Litecoin alebo po novom aj Stellar a Ripple. Pri inštalácii z Google play zdroja by ste sa v podstate nemali čoho obávať. Nedostane sa tam hocijaká aplikácia a už vôbec by sa tam nemala dostať aplikácia, ktorá by bola nebezpečná. No sú aj výnimky.
Bezpečnostná kontrola Android zariadení býva v základe nedostatočná a tak sa vie aj nebezpečná aplikácia javiť ako potencionálne bezpečná. Ideálne je takéto inštalácie neznámych aplikácií skúšať na telefóne, kde nemáte kontakty, fotky, proste nič… O zberačoch krypta, ktorí takto fungujú si napíšeme nabudúce?
Dôležité: Používate VPN? V dnešnom svete je to nutnosť a tu sú dôvody
Čo sa však môže stať ak stiahnete aplikáciu, ktorá má s vami iné plány? Ako to zistíme?
V prvom rade po inštalovaní a spustení aplikácia bude chcieť povolenia (permissions) prístupov ku kontaktom, galérii, SD karte a iných prístupov. Pokiaľ aplikácia vyžaduje len napr. fotoaparát, je to pravdepodobne kvôli skenovaniu QR kódu na platbu a pod. V tomto prípade nič nehrozí. Ak však aplikácia vyžaduje týchto povolení podozrivo veľa, je to pre vás prvý znak, aby ste sa takejto aplikácii vyhýbali. Niektoré pracujú na princípe phishingu. V prípade, že by ste jej povolili úplne všetko, doslova otvoríte svoj telefón ako výkladnú skriňu a v tej chvíli strácate kontrolu nad vašimi dátami.
To, či vám kradnú dáta rozhodne neuvidíte a zneužiť ich môžu akokoľvek a kedykoľvek. Čo si ale možno všimnete bude, že sa váš telefón spomalí, prípadne sa začne prehrievať, mrznúť alebo sa reštartuje. To je už znak, že niečo nie je v poriadku a v tomto okamihu už nestačí aplikáciu len odinštalovať. Mohol sa s ňou totiž nahrať škodlivý kód, ktorému ste dovolili vstup do vášho telefónu.
Ďalšou možnosťou je, že zisk z aplikácie vám sľubujú tvorcovia vyplatiť až pri celkom vysokej čiastke, ktorú neviete docieliť rýchlejšie ako v priebehu niekoľkých mesiacov. Už vtedy je aplikácia podozrivá a určite má dôvod, prečo chce byť vo vašom telefóne nainštalovaná tak dlho. Nemusí byť samozrejme hneď nebezpečná. Poniektoré chcú zarobiť na tom, že im klikáte na reklamy a myslíte si, že niečo dostanete za odmenu. Omyl. Oni áno, vy nie. Ale vráťme sa späť k tým nebezpečným…
Prečo sa toto vlastne deje?
Pretože je moderným trendom skúšať „zarobiť” cez telefón akékoľvek peniaze. Slováci sú typický príklad, ako chcú z ničoho mať veľa. Ľudia po takýchto aplikáciách idú, bažia a vedia, že taká možnosť je. Že je možnosť získať v krypte pár drobných. To, že sa vystavujú väčšiemu nebezpečenstvu ako tie „haliere” ktoré zarobia, už nevnímajú.
V každom prípade väčšina takýchto aplikácií funguje bez problémov, dokonca mnohé sú aj vcelku profitabilné, ak nazbierate pod seba ďalších ľudí v refferal systéme. To už ale hraničí s ponziho schémou. My v Kryptomagazine odporúčame získať nejaké kryptomeny bezpečnou kúpou cez overené portály alebo cez kryptomaty.
Dočítať sa o nich môžete nižšie:
https://kryptomagazin.sk/rozhovor-nasli-ste-kryptoautomat-vo-vasom-okoli-toto-vas-bude-zrejme-zaujimat/
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.