Súkromné spoločnosti začali pomerne masovo spúšťať po Európe, ale aj po Slovensku, či Českej republike, tzv. bitcoinmaty alebo bankomaty na kryptomenu. Fungujú ako jednoduché zmenárne FIAT meny (€) na kryptomenu a spätne. Najčastejšie sa stretneme s klasickým prevedením BTC/EUR, EUR/BTC. No nájdeme aj rôzne iné altcoiny, ktoré vieme prostredníctvom týchto strojov zakúpiť.

Založil som si bitcoinovú peňaženku (walletku) a čo teraz?

V prípade, že nie ste zaregistrovaní na žiadnej burze, alebo sa z nejakého dôvodu registrovať nechcete,  máte možnosť nakúpiť kryptomeny aj týmto spôsobom. Stačí si založiť peňaženku a so svojou bankomatovou kartou vykročiť ku kryptoautomatu. Článok, ako sa postupuje pri tejto činnosti sme dávnejšie už napísali TU.

Krypto automatov narastá na území Slovenska čoraz viac. Najskôr sa sústredili vo veľkých mestách, no teraz už aj v tých menších. Mapu dostupnosti kryptoautomatov spolu s typmi kryptomien nájdete TU. K dnešnému dňu ich je na Slovensku až 43! V Českej republike je to až 66 kryptobankomatov.

mapa_bitcoinmatov_SK

Nám sa podarilo osloviť spoločnosť 0011 s.r.o., ktorá stojí aj za prvým takýmto automatom na kryptomeny v Európe! Ich automaty na kryptomeny sa nazývajú MojBitcoin a CEO pánovi Mariánovi Jančuškovi sme položili zopár zaujímavých otázok, na ktoré nám odpovedal. Týmto mu veľmi ďakujeme.

ROZHOVOR:

Predpokladám, že Vy ste súkromná spoločnosť. Ako ste sa dostali k prevádzkovaniu bitcoinmatov? Je to inšpirácia zo zahraničia?

 „Áno, automaty pod značkou Moj Bitcoin prevádzkuje spoločnosť 0011 s.r.o.. Spúšťali sme prvý takýto automat v Európe, takže veľa inšpirácie z tejto oblasti v tej dobe nebolo. Jednoducho sme hľadali vhodný spôsob, ako pomôcť vznikajúcemu ekosystému kryptomien.“

–  

Kto má dohľad nad bezpečnosťou hotovosti v kryptoautomate?

„Automat chráni hotovosť svojimi bezpečnostnými prvkami.“

–  

Banky sa zatiaľ kryptomien stránia, prečo je tomu tak?

„Inovácie v bankách sú limitované možnosťami, ktoré im dávajú rozhodnutia ich manažmentu, ale aj reguláciami bankového sektora. Nemožno teda čakať, že flexibilne zareagujú na príležitosti, ktoré kryptomeny ponúkajú…“

– 

Kryptomeny sú v tomto roku pojem, ktorý vyhľadáva a používa čoraz viac ľudí, aj amatérov. Automaty na kryptomeny som videl vo viacerých mestách, no žiadnu väčšiu reklamu som nezaregistroval. Ako to? Nechcete ísť do tejto formy marketingu?

„Nákup kryptomeny nie je ako nákup pracieho prášku. Človek by mal k takému rozhodnutiu dospieť postupne po istom štúdiu tematiky, nadobudnutí istých technických zručností, ale aj uvedomení si súvisiacich rizík a zodpovednosti. Takto pripravený človek určite nájde najbližší automat aj bez reklám a navádzacích tabulí.“

Posledný bitcoinmat som zaregistroval v Liptovskom Mikuláši v Stop Shop centre. Prezradíte aké mestá plánujete ďalej zaradiť?

„Vzhľadom na naše aktivity v zahraničí je naša expanzia v rámci SR pomalá, a aktuálne nie je prioritou.“

Chceli sme priniesť porovnanie odpovedí na tieto otázky cez dve spoločnosti, s dvomi uhlami pohľadu, no spoločnosť, ktorá prevádzkuje podobné automaty s názvom Bitcoinmat sa nám k našim otázkam dodnes nevyjadrila. Snáď nabudúce 🙂

Mohlo by Vás zaujímať:

Ako anonymne nakupovať a predávať kryptomeny? – Štát nemusí vedieť, že používate Bitcoin!

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of