Miliardár a vizionár Elon Musk sa nedávno začal zaujímať o kryptomeny a jeho pozornosť si získalo hlavne Ethereum. Teraz sa pustil do twitterovej diskusie s Vitalikom Buterinom a je to naozaj zaujímavé.
Musk a crypto
Musk je známy pre svoju schopnosť spoznať, čo bude novým trendom. Možno je to preto, že sám tieto trendy často udáva. Aj tak sa však musí trafiť do toho, čo ľudia chcú. A v poslednom roku je jasné, že sa zaujíma o kryptomeny. Čím ďalej, tým viac.
Informácie o predikciách – Tento Bull run bude väčší než v roku 2017, hovorí Delphi Digital
Jeden z jeho posledných tweetov si získal veľkú pozornosť. Začalo to nevinne, pretože Musk tweetoval len jediné slovo a tým bolo Ethereum. Následne si to všimol Vitalik Buterin a pozval Muska na Devcon Etherea. Na to sa Musk spýtal, aké aplikácie by sa na Etheree mali vyvinúť a pretože sa Buterin v priestore už nejakú dobu pohybuje, tak prišiel hneď s mnohými nápadmi, kam majú kryptomeny smerovať.
What should be developed on Ethereum?
— Elon Musk (@elonmusk) April 30, 2019
Vitalik Buterin predstavil 13 kategórií, kde je podľa neho možné vytvoriť lepšie zajtrajšky pomocou kryptomien.
Čo všetko krypto dokáže?
- Globálny finančný systém, ktorý bude prístupný pre každého. To bude zahŕňať systém platieb, držanie hodnoty, ale aj pokročilé funkcie ako poistenie. Na tomto systéme v spojení s ETH pracuje napr. tiež projekt OmiseGo.
- Systém overenia identity (alebo tiež dátové peňaženky). V podstate by išlo o to, že sa na Facebook budete prihlasovať pomocou Dapp z ETH siete. Všetky dáta budete mať pri sebe a ak k nim niekto bude chcieť prístup, tak si ich bude musieť kúpiť. Naozaj veľa nových projektov sa zameriava na tvorbu práve takejto peňaženky.
- Verejné registre. Ak máte verejný register, tak je možné dáta z neho publikovať na verejný blockchain a podľa toho bude následne možné overiť pravosť dát. Existujú aj hybridné možnosti, pokiaľ nemôže byť všetko verejné.
- Experimentovanie s novými formami organizácie ľudskej spolupráce. Sem spadajú napr. DAO (Decentralizované autonómne organizácie). Tu sa Buterin zmienil o projekte Moloch.
- Mikroplatby cez otvorené platobné kanály. Na sieti ETH ide o Plasma network a podobný systém je vidieť aj u BTC, kde je táto technológia známa ako Lighting network.
- Vytvorenie anonymizovaného trhu s dátami pre machine learning. To je úzko spojené s tvorbou dátových peňaženiek. Ak by bol vytvorený decentralizovaný trh, tak by mal zákazník možnosť predávať svoje dáta na nezávislom trhu.
Možností je mnoho
- Kryptoekonomické riešenie ako prevencia spamu. Na takomto pláne napr. pracuje už IOTA. Ide o to, že napr. pri e-maile budete musieť zaplatí minimálnu sumu v IOTA tokene. Suma bude taká malá, že bežný používateľ ju nepočíta, ale pre šíriteľa spamu to už budú podstatne väčšie náklady.
- Kryptoekonomické riešenie na odmeňovanie kvalitného žurnalizmu. Išlo by o mikroplatby, ktoré budú môcť jednoducho odmeniť tvorcu kvalitného novinárskeho obsahu. To umožňuje v širšej podobe BAT.
- Charitatívne nálepky. Buterin dal jasne najavo, že kryptomeny sú pre neho cestou k sociálnej rovnosti a podporuje charity. Dlhodobo presadzuje názor, že by sa (podobne ako cryptokitties) mali presadiť nescudziteľné nálepky, ktoré ukazujú, že človek prispieva na charitu.
- P2P trh na internetové pripojenie, kde si ľudia budú môcť prepredávať nevyužité dáta.
- Systém identít, reputácie a kreditu pre ľudí v núdzi (napr. pre utečencov).
- Decentralizované alternatívy terajšieho systému DNS. Tu sa Buterin zmienil o možnosti vytvárania ETH domén.
Nie je to len o ETH
Zaujímavé je tiež to, že v rámci IOTA komunity sa už na Muskovu Teslu vyvinula testovacia verzia premenlivého poistenia. Do svojej Tesly si člen vývojárov z bIOTAsphere nainštaloval IOTA peňaženku a softvér, ktorý umožňuje autu účtovať poistenie podľa jeho využívania.
Ak pôjde Tesla rýchlo, tak sa zvýši cena, ktorú platí mikrotransakciami v priebehu jazdy. Ak prekročí povolenú rýchlosť, dostane penále navyše za nebezpečnú jazdu a v prípade, že auto stojí, tak sa spustí poistenie proti krádeži, ktoré je počas jazdy logicky vypnuté.
Elon Musk má rozhodne o čom premýšľať.
Čo čítať ďalej:
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil KracikA.
Zdroj: twitter.com
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.