Nezávislý audit EOS – Nie je to blockchain a nedosahuje proklamovanú rýchlosť

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

EOS je jedným z najkontroverznejších projektov v priestore kryptomien. Fanúšikovia projektu vyzdvihujú jeho prednosti, zatiaľ čo odporcovia hovoria, že ide o centralizovanú technológiu, ktorá aj tak nefunguje. Spoločnosť Whiteblock uskutočnila nezávislý audit technológie siete a tu sú jej závery.

EOS ako najväčšie ICO

Systém EOS si získal veľkú pozornosť už behom svojho ICO (Initial Coin Offering – prvotná ponuka mincí). Spoločnosť Blockone, ktorá stojí za tvorbou tejto siete, sa rozhodla pre formu ICO, ktorá trvala približne jeden celý rok. Každý deň vznikla nová aukcia, kam používatelia posielali ETH, a následne dostali prepočet natívnych tokenov.

Po ročnom ICO sa finálne čísla vybraných financií ustálili na približne 4 miliardách dolárov, čo katapultovalo EOS na vrchol rebríčka ICO. Táto sieť sa tak stala najúspešnejším ICO v krátkej histórii kryptomien. Mnohých používateľov tento fakt však rozčúlil, pretože je jasné, že na rozvoj nového projektu nepotrebujete 4 miliardy dolárov.

EOS sa následne usídlil na vrchných priečkach kryptomenového trhu. Projekt proklamoval, že bude tou najrýchlejšou známou sieťou a umožní tvorbu rozsiahlych decentralizovaných aplikácií. Dlhodobo má projekt tiež podporu z Číny, kde sa v hodnotení kryptomien umiestňuje na prvých priečkach. Spoločnosť Whiteblock, ktorá robí audity blockchainových projektov, sa tak pozrela na podkladovú technológiu tejto siete.

EOS nie je blockchain

Spoločnosť Whiteblock uskutočnila výskum EOS siete veľmi špecifickým spôsobom. Whiteblock si totiž vytvoril kópiu systému, ktorú následne testoval. Závery spoločnosti sa dajú zhrnúť v nasledujúcich bodoch.

  • EOS nie je blockchain. Je to skôr systém distribuovanej homogénnej databázy. K tomuto záveru poslúžil hlavne argument, ktorý hovorí, že transakcie nie sú kryptograficky overované.
  • Trh s tokenmi a RAM je v podstate cloudová služba, ktorá umožňuje prístup používateľom pomocou kreditného systému. Zároveň tu chýba akýkoľvek spôsob overenia, aké množstvo výpočtovej sily systém ponúka, pretože nie je dostatočne transparentný. Nikto tak nemôže vedieť, akou počítačovou silou disponujú tvorcovia blokov. Pripomíname, že EOS je systém založený na Delegated proof of stake, čo znamená, že transakcie overujú iba vybrané spoločnosti.
  • V marketingových materiáloch sa hovorí o vysokej rýchlosti transakcií, ktoré sú však v reálnom teste nezmyselné. Priechodnosť transakcií je tak podstatne nižšia, ako bolo spoločnosťou Blockone proklamované.
  • Sieť zároveň trpí problémami s hľadaním konsenzu. Podľa štúdie sa objavovali prípady, kedy tvorcovia blokov nedokázali nájsť konsenzus a zároveň sa ukázalo, že systém nemá BFT (Byzantine Fault Tolerance).

Závery tejto štúdie sú zatiaľ iba predbežným hodnotením výsledkov samotnej spoločnosti. Whiteblock však spolupracuje s mnohými entitami v technologickom svete, ktoré dostanú dáta z rozboru a následne budú môcť výsledky tejto štúdie potvrdiť či vyvrátiť.

Kontroverzná sieť

EOS už od počiatku svojej existencie trpí mnohými neduhmi. Hneď po ostrom spustení siete sa EOS dostal do kritických problémov, kedy musela byť celá sieť cez víkend zastavená. Po vydaní novej verzie sa overovatelia nedokázali zhodnúť a Blockone musela sieť vrátiť k predchádzajúcej verzii. Tento fakt vytvoril priestor na diskusiu o tom, či Blockone poriadne testuje nové verzie svojho programu predtým, než ich pustí do ostrej prevádzky.

Problémy sa samozrejme pri spustení nových technológií dajú očakávať. Aj BTC či ETH si prešli svojimi veľkými problémami. Čo však nedáva spávať expertom v odbore sú architektonické nedostatky EOS. Jedným z nich je napríklad potreba stakovania ohromného množstva EOS tokenov. Prebehli kalkulácie, ktoré hovoria, že ak by mal EOS zvládnuť prevádzkovať aplikáciu Cryptokitties v dobe najväčšieho hypu, museli by vývojári aplikácie stakovať EOS tokeny v hodnote miliónov dolárov. To by pre úplnú väčšinu developerov bola nepriepustná bariéra.

Diskutuje sa tiež o náture decentralizácie siete, pretože existuje iba 21 určených overovateľov blokov. Tí boli zvolení spoločnosťou Blockone. Sieť má tak fundamentálne limity decentralizácie, ktoré môže dosiahnuť. Obhajcovia projektu však argumentujú, že decentralizácia BTC či ETH pokrivkáva podstatne viac, a to z dôvodu vytvárania tzv. mining poolov, ktoré potom ako jednotlivé entity ovládajú väčšinu siete.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Zdroj:
prneswire.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.