Initiative Q zasiahla kryptomenový priestor ako vlna tsunami. Na jednej strane sa o projekte Initiative Q hovorí ako o revolučnej technológii, na strane druhej ako o projekte, ktorý nemá žiadnu hodnotu. V tomto článku sa bližšie pozrieme, ktorá z dvoch tvárí Q bude tou pravdivejšou.
Ďalšie ICO?
Pre analýzu Initiative Q som zvoli štandardný formát, akým recenzujem ICO pre Trading11. Bude tak možné lepšie zhodnotiť, ako je to vlastne s Initiative Q v kontexte ostatných, novovznikajúcich projektov.
Projekt Initiative Q vstúpil do kryptomenového priestoru veľkolepým spôsobom. Ten je primárne založený na tvrdení, že ide o revolučnú technológiu, ktorá strčí do vrecka nielen starý finančný systém, ale aj kryptomeny. Q chce vytvoriť globálny platobný systém, ktorý bude rýchly, bezpečný a pre všetkých.
Hlavným dôvodom, prečo má byť Q ako mena systému vôbec hodnotná, je budúci fakt, že ju prostí ľudia budú používať. Podľa členov tímu je to kruciálny krok. Viac používateľov zvýši cenu meny. A tak sa Initiative Q rozhodla pre masívny referral program ako spôsob šírenia meny medzi ďalších používateľov. Kryptomenové prostredie sa následne zaplnilo referral kódmi, ktoré majú prvým používateľov priniesť podstatne vyšší zisk, keď mena Q uspeje.
Ako vytvoriť globálny platobný systém?
Lákavá ponuka mincí zadarmo sa bohužiaľ veľmi rýchlo ukazuje ako minimálne veľmi podivný projekt. Hoci projekt prichádza s proklamáciou, že ide o technológiu budúcnosti, nikde nie je poriadne vysvetlené, čo má Initiative Q vlastne byť. Úvodná stránka projektu ukazuje mapu vývoja, ktorá sa volá “Ako vytvoriť globálnu menu v 7 krokoch”.
Týchto 7 krokov je iba lacným konštatovaním, že pre globálny trh stačí, aby vašu menu používali všetci na svete. Neviem, či tvorcovia projektu nevedia počítať, alebo nevedia, aký je význam slova krok, ale rozhodne je to veľká červená vlajka hneď na začiatku samotného projektu. Je až úsmevné, že tím ako jediný potrebný krok uvádza globálnu adaptáciu technológie všetkými obyvateľmi na planéte.
Zatiaľ čo každý kvalitný ICO projekt má whitepaper, Initiative Q nemá nič. Pri popise svojej platobnej technológie tvorcovia projektu tvrdia, že použijú tie najlepšie riešenia, ktoré už existujú, a spoja ich dohromady. O aké riešenia ide, už samozrejme nikto nehovorí. V porovnaní s ICO projektmi je tak Initiative Q veľmi pozadu.
Tím projektu tvrdí, že systém bude jednoducho používateľný. Na oficiálnej stránke sa tak uvádzajú dva príklady. V jednom naskenujete čiarové kódy priamo v obchode, z ktorého následne odídete a vaša mobilná aplikácia sama za vybraný tovar zaplatí. V druhom potom dojete jedlo v reštaurácii a odídete, zatiaľ čo vaša aplikácia automaticky zaplatí vašu útratu. Pekné príklady. Bohužiaľ, nikde nie je napísané, ako by sa to dalo technologicky uskutočniť.
Decentralizácia ako abstraktná hodnota
Teraz sa dostávame k strašidelnej časti projektu. Autori Initiative Q síce túto časť považujú za výhodu, ale fakticky ide o totalitnú praktiku, ktorá by mala vydesiť každého rozumného človeka. Pre pochopenie tohto aspektu je potrebné vziať do úvahy názor vývojového tímu na decentralizáciu. Na oficiálnej stránke sa priamo píše, že projekt sa nebude zaoberať abstraktným pojmami, ako je decentralizácia (Kategória Q vs. Crypto). Z toho jednoducho vyvodíte, že projekt bude ťažko centralizovaný.
Lenže, nepôjde o centralizáciu bežného typu, ale o radikálnu verziu, ktorá sa veľmi podobá systému na hodnotenie občanov v rámci Číny. Platobný systém Q v sebe bude údajne mať integrovanú technológiu na hodnotenie platobného správania používateľov. Ak systém vyhodnotí niekoho ako zlého hráča, tak ho fakticky vylúči z participácie na systéme.
Ak si vezmete dohromady centralizáciu projektu pod materskou spoločnosťou spolu so systémom na hodnotenie správania, rýchlo každému dôjde, že na základe rozhodnutia spoločnosti môže byť ktokoľvek a kedykoľvek vyhodený zo systému, bez možnosti reálne sa brániť.
Vyložene vtipné je, keď tvorcovia tvrdia, že bezpečnosť systému je zaistená referral programom, pretože používatelia budú pozývať iba overené osoby (zatiaľ čo v realite vidíme, že každý pozýva každého). Na smiech je potom technológia na overenie veľkých transakcií, ktoré budú centrálnym riadením zablokované do tej doby, než bude oslovený dôveryhodný priateľ (ktorý vás pozval), aby overil, že túto transakciu realizujete vy.
Je to kryptomena? Nie je to kryptomena?
Marketingový štýl projektu je tiež veľmi podivný. Na jednej strane sa Initiative Q porovnáva s BTC, kedy doslova hovoria, že získať Q je ako získať BTC v roku 2011. Na strane druhej sa však Initiative Q voči kryptomenám radikálne vyhradzuje, pretože údajne riešia iba problémy, ktoré neexistujú. To je pochopiteľné, keďže tím považuje decentralizáciu za abstraktnú hodnotu.
Ďalšou fackou decentralizácii je zvratnosť transakcií. Centrálnym rozhodnutím by malo byť možné vrátiť už prevedenú transakciu, ak si to jedna zo strán bude želať. Bohužiaľ, tím neposkytol ani náznak technológie, ktorá by to mala zaistiť, a preto nie je možné povedať, do akej miery je toto rozhodnutie tragické. Osobne by som sa prikláňal k tomu, že veľmi.
Ako by mal projekt fungovať? Tvorcovia chcú delegovať časť svojich právomocí na lokálnych agentov, ktorí budú overovať každú realizovanú transakciu. V spojení so systémom reputácie si tak možno ľahko vyvodiť, že overovatelia transakcií budú mať priamy a neregulovaný prístup k vašim finančným operáciám (pravdepodobne ich budú môcť aj ľubovoľne zvrátiť – vzhľadom na fakt, že zatiaľ nikde nie je vysvetlená technológia projektu, ide len o moju domnienku).
Tím
Tím projektu je v konkurencii klasických ICO minimálne podpriemerný. Rozhodne nesiaha kvalitným projektom ani po členky. V tíme sú verejne prezentovaní iba 2 jeho členovia. Jedným z nich je zakladateľ spoločnosti Saar Wilf. Wilf je sériovým podnikateľom. Za jeho najväčší úspech možno považovať predaj spoločnosti Fraud Sciences, ktorú kúpil Paypal za 169 miliónov dolárov.
Wilf je nepochybne schopným podnikateľom a dokáže dotiahnuť projekty do cieľa, pretože viedol aj ďalšie úspešné spoločnosti. Angažoval sa v oblasti bezpečnosti digitálnych obchodov a má nespochybniteľné skúsenosti s finančným sektorom.
Druhým členom tímu je Lawrence White. Ten je profesorom ekonómie na George Mason University a primárne sa zaoberá monetárnou teóriou a teóriou voľných bánk. Lawrence údajne vytvoril koncept projektu Q, ktorý však nie je nikde k nahliadnutiu, ak teda autori nemajú na mysli výpočet nedostatkov momentálneho systému na oficiálnej stránke.
Hoci je Wilf úspešným podnikateľom, tím je v porovnaní s inými ICO naozaj nedostatočný. Dá sa však predpokladať, že bude doplnený ďalšími členmi. Na internete koluje fáma, že zamestnanci Paypalu zakladajú novú menu, čo samozrejme nie je pravda, pretože spojovacím článkom je Wilf, ktorý “iba” predal spoločnosť Paypalu. Nikde nie sú uvedení ani žiadni partneri projektu, ktorý by pre systém mali byť úplne kľúčoví. Nie sú tu ani žiadni poradcovia.
Hodnotenie vízie
Vízia projektu sa dá zhrnúť nasledovnou vetou: Ak sa vám podarí dosiahnuť globálnu adopciu meny, tak máte vyhrané. To je síce pravda, ale úloha je to tak neuveriteľné ťažká, že za ním musí byť naozaj pádny dôvod k tomu, aby určitá technológia dosiahla tak vysokú úroveň prijatia v spoločnosti.
Zatiaľ čo BTC ako prvý dokument vydal svoj whitepaper, kde popísal revolučný a decentralizovaný prístup, projekt Initiative Q zvolil opačnú cestu. Namiesto predstavenia technológie, ktorá by mala byť revolučná, iba vytvoril priemernú webovú stránku, kde kritizuje platobný systém a tvrdí, že sa to dá urobiť lepšie a jediným potrebným krokom je globálna adopcia.
Vízia projektu bohužiaľ neponúka nič svetoborné. Vytvorenie centralizovanej mince, ktorá bude pod kontrolou jedinej spoločnosti, nie je ničím prevratným. Ďalší komediálny kúsok predviedli tvorcovia pri evaluácii svojej meny, kedy prepočítali (pravdepodobne problém s matematikou), že celková cena Q sa bude pohybovať medzi 0,5 – 10 biliónmi dolárov. Celkom by však mali existovať 2 bilióny Q a tvorcovia kalkulujú s hodnotou jedného dolára v okamžiku spustenia siete. Tento donebavolajúci nezmysel je skutočne na hranici šialenstva.
Hodnotenie projektu
Zatiaľ čo kryptomeny idú míľovými krokmi dopredu, Initiative Q sa obracia späť. Namiesto decentralizovanej meny riadenej kódom chcú vytvoriť centralizované peniaze, ktoré bude vlastniť spoločnosť s rovnakým názvom.
Keby niekedy naozaj prebehlo globálne prijatie tejto meny, tak sa vytvorí extrémne nebezpečný priestor, pretože v rámci projektu bude možné sledovať všetkých používateľov a tí budú následne hodnotení na základe svojho chovania. Je to ako keby ste dnes povedali, že Google o nás má málo dát a preto by bolo lepšie mu ich dať ešte viac. Tvorcovia projektu kritizujú kryptomeny, ale nám predstavujú extrémne nebezpečný model, v ktorom bude všetko ovládať jedna entita.
Ak sa pozrieme na mapu vývoja, zistíme, že hneď prvým krokom je získanie desiatky miliónov používateľov. Používateľov ničoho. Používateľov, ktorí dostali prísľub, že za svoje meno, email a spamovanie linkov získajú budúcu hodnotu. Tá však nemá ani základný koncept toho, ako by mala fungovať. Celý projekt je postavený nezmyselne naruby. Avšak, mal by poslúžiť záujmom materskej spoločnosti, ktorá bude následne predávať menu a cieľom je dosiahnuť zisk 100 miliónov dolárov do roku 2020.
Initiative Q je naozaj odporným projektom. Neuveriteľne vtieravý marketing má zaistiť globálnu adopciu, hoci ide o očividnú snahu o získanie pozornosti pre budúce ICO. Tvorcovia nielenže odflákli svoj web, ale zároveň idú opačnou cestou než ostatné kryptomeny. Cestou k väčšej centralizácii, sociálnemu dozoru a korporátnemu diktátu. Projekt nemá žiadnu technológiu, žiadne poriadne vysvetlenie a jeho hodnota by sa mala zakladať iba na tom, že mnoho ľudí zaspamuje ostatných otravnými linkmi.
Pozn. Používatelia, ktorí sa do systému prihlásia, nezískajú nevyhnutne Q zadarmo, ale majú ich iba zarezervované. 10 % automaticky, 40 % za pozvanie svojich priateľov a 50 % za budúce úlohy, ktoré budú pravdepodobne v štýle postujte na Twitter, Facebook a Reddit o Initiative Q – nie je žiadna garancia, že ktokoľvek dostane čokoľvek zadarmo.
Hodnotenie projektu: 0/10
Oficiálny web: https://initiativeq.com/
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.